Koncerty

Oratorium dla błogosławionego na KUL

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2013, 15:53
Autor: Kmo.

Oratorium dla błogosławionego na KUL (Materiały prasowe)
Oratorium dla błogosławionego na KUL (Materiały prasowe)

W sobotę, 23 marca, o 17 w Auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (Al. Racławickie 14) odbędzie się koncert upamiętniający 8 rocznicę śmierci Błogosławionego Jana Pawła II.

W koncercie udział weźmie Warszawska Orkiestra Symfoniczna "Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego. W jej wykonaniu usłyszymy Oratorium Josepha Haydna "Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu”. Dzieło to miało powstać na specjalne zamówienie Biskupa Kadyksu i po raz pierwszy zastało wykonane w 1776 roku w kościele Santa Queve. Podczas wielkopiątkowego nabożeństwa w świątyni spowitej kirem ksiądz biskup wypowiadał jedno z siedmiu ostatnich słów Zbawiciela umierającego na krzyżu, następnie wygłaszał krótką homilię, po czym następowała zbiorowa modlitwa duchownego i wiernych. Ostateczne opracowanie i ukończenie tego dzieła zabrało, nawet tak genialnemu kompozytorowi jak Haydn, ponad dwadzieścia lat.

8 kwietnia 2005 roku jako jedyna orkiestra w Polsce, Warszawska Orkiestra Symfoniczna "Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego za zgodą Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski wykonała po raz pierwszy Oratorium w Kościele Św. Anny w Warszawie o godz. 7 rano, na 2 godziny przed centralną ceremonią żałobną Ojca Świętego w Watykanie. Teraz mamy okazję usłyszeć to niezwykłe dzieło w czasie Wielkiego Postu, czasie zadumy, wewnętrznych rozliczeń, refleksji nad męką Pańską i własnym życiem. Środki uzyskane z zaproszeń zostaną przekazane na Fundusz Stypendialny Centrum Jana Pawła II w Lublinie.

Uroczystość objęli patronatem honorowym: ks. prof. Stanisław Budzik Arcybiskup Metropolita Lubelski, ks. prof. Antoni Dębiński Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego.

Karnety na ten wyjątkowy koncert można rezerwować pod numerem tel. 543 314 304 drogą mailową: kontakt@feaslublin.pl lub w Centrum Jana Pawła II, w godz. 9.00–14.00, tel. 81 532 10 58, w. 336, e-mail: kontakt@cjp2.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna