Koncerty

Piosenki, refleksje i opowieści Jandy

  Edytuj ten wpis

Krystyna Janda wystąpi 12 października w Lublinie z recitalem "Piosenki z teatru”.

Śpiewająca aktorka zaprezentuje piosenki z trzech przedstawień teatralnych: "Biała bluzka” Agnieszki Osieckiej, "Kobieta zawiedziona” Simone de Beauvoir i "Marlena” Pam Gems. Wszystkie wyreżyserowała Magda Umer. I to ona namówiła Jandę na pierwszy recital w jej karierze. Jego premiera odbyła się w 1998 roku w studiu PR im. Agnieszki Osieckiej.

– Najodważniejsza i najbardziej pracowita aktorka, jaką znam – mówiła Magda Umer w zapowiedzi koncertu. – Ta kobieta boi się w życiu właściwie jednego: nut. Boi się ich bardzo, ale jednocześnie uwielbia śpiewać. Uwielbia śpiewać na nasze szczęście piosenki i piosenkę uważa za jeden z najwspanialszych środków wyrazu artystycznego. Śpiewa te piosenki od ponad dwudziestu lat, chowając się ciągle za różne preteksty do ich zaśpiewania.

Dalej Umer mówiła: – Po raz pierwszy w życiu odważyła się nie chować za żaden pretekst, tylko wykonać prawdziwy recital, zaśpiewać 18 piosenek, które przygotowywałyśmy wspólnie przez wiele lat, pracując nad trzema spektaklami teatralnymi.

Ów koncert został zarejestrowany i rok później ukazał się na płycie "Krystyna Janda w Trójce – Piosenki z teatru”. Ta publikacja nie zamknęła historii recitalu. Artystka występuje z nim od czasu do czasu. Prezentowała go już w Lublinie w Hadesie. A 12 października przypomni go w Centrum Kultury.

Z przedstawienia "Biała bluzka”, które Janda i Umer przygotowały w 1986 roku w Teatrze Ateneum w Warszawie, usłyszymy piosenki "Sama chciała”, "Kiedyś byłam stara”, "Mówiłam żartem”, "Wariatka” i "Widzisz mała”.

Ze spektaklu "Kobieta zawiedziona”, którego premiera odbyła się w 1994 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie, zabrzmią francuskie przeboje z lat 50. i 60. "Les feuilles mortes”, "L'homme et une femme”, "L'histoire de l'amour”, "La boheme”, "C'est si bon!”, "Et si tu n'existais pas”, "Mon amour”, "Tombe la neige”, "For me... formidable” w polskich przekładach Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego.

Spośród trzynastu piosenek śpiewanych przez Jandę w spektaklu "Marlena”, który po raz pierwszy został przedstawiony podczas XX Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1999 roku, Janda wykona "Mein blondes baby”, "Johnny”, "Wenn ich mir'was wunschen durfte” i "La vie en rose” w polskich przekładach Wojciecha Młynarskiego.

Piosenki przeplatane będą wypowiedziami aktorki – refleksjami na temat teatru i śpiewania, opowieściami o tym, jak dochodziło do spotkania z każdą z kolejnych piosenek. Jandzie będzie towarzyszył czteroosobowy zespół muzyków na czele z Wojciechem Borkowskim, autorem wszystkich aranżacji.

Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30. Bilety – normalne po 50 zł, ulgowe po 40 zł – do kupienia w kasie Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna