Koncerty

Polonezy Wieniawskiego w Trybunale Koronnym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 lipca 2010, 11:45

Dwa polonezy zabrzmią w piątek (30.07) w Trybunale Koronnym w piątym koncercie z cyklu "Wieniawski – Primus Inter Pares”.

Jedną z najważniejszych cech Wieniawskiego jako kompozytora było częste wykorzystywanie przez niego polskiej muzyki ludowej i narodowej. Do najbardziej znanych przykładów takiej działalności należą Première Polonaise de concert D-dur op. 4 i Polonaise brillante A-dur op. 21.

Zarówno pierwszy, napisany w wieku 17 lat, jak i drugi, stworzony w wieku 35 lat, to utwory popisowe, w późnoromantycznym stylu brillant. Wieniawski skomponował je przede wszystkim dla siebie, a był skrzypkiem lubiącym epatować wirtuozerią.

O ile młodzieńczy Polonez D-dur op. 4 reprezentuje konwencjonalny styl epoki, wzbogacony oryginalnymi pomysłami technicznymi, to dojrzały Polonez A-dur op. 21 intryguje głębszą myślą, zaciekawia indywidualnym przetworzeniem muzycznego wzorca i urzeka połączeniem efektownych trików ze swoistą lekkością.

Oba polonezy zostały skomponowane na skrzypce i fortepian i w takiej instrumentacji zostaną zaprezentowane w Lublinie. Partie skrzypcowe wykona Agata Szymczewska, znakomita instrumentalistka, która w 2006 roku została laureatką I nagrody i Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Dwudziestopięcioletniej skrzypaczce będzie towarzyszyć Justyna Danczowska, dwudziestodziewięcioletnia pianistka, która uczyła się gry m.in. u Krystiana Zimermana, a w 1998 roku zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodzieży w Szafarni.

Początek o godz. 19.

Adres: Rynek 1.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna