Koncerty

QuintophoniQ zabrzmi w lubelskiej filharmonii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2010, 07:36

Q4Q Duo, Leszek Kułakowski Trio i Krzesimir Dębski zagrają razem 27 marca w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Usłyszymy cykl miniatur zatytułowany "QuintophoniQ”. Napisali je Jacek Delong (*1949), Krzesimir Dębski (*1953), Krzysztof Herdzin (*1970), Leszek Kułakowski (*1955), Jan Walczyński (*1951), Adam Manijak (*1960?), Zbigniew Namysłowski (*1939), Paweł Serafiński (*1950), Maciej Strzelczyk (*1959) i Michał Urbaniak (*1943) na połączone duet skrzypcowy i trio fortepianowo-perkusyjno-kontrabasowe.

Konkretnie utwory zostały skomponowane dla Q4Q Duo i Leszek Kułakowski Trio, których członkowie chcieli razem zagrać ambitny i zarazem atrakcyjny klasyczno-jazzowy crossover. Jak mówią, celem przedsięwzięcia jest przekonanie miłośników muzyki klasycznej do młodszej siostry tego gatunku – muzyki jazzowej, jak również oswojenie słuchaczy jazzu z brzmieniem klasycyzujących instrumentów smyczkowych.

"QuintophoniQ” to nie pierwszy tego typu eksperyment w karierach członków duetu i tria. Tomasz Gołębiewski, lider skrzypcowego Q4Q Duo, uczestniczył m.in. w nagraniu albumu z "Czterema porami roku” Antonio Vivaldiego wykonanymi przez kwartet smyczkowy i harfistkę oraz miał udział w realizacji projektu klasyczno-jazzowego "raneQ”.

Lider Leszek Kułakowski Trio jest wręcz zwany guru trzeciego nurtu, łączącego muzykę współczesną z jazzem. Ma na koncie m.in. nowatorski longplay "Katharsis” na trio jazzowe i kwartet smyczkowy (fuzja jazzowego pulsu, nawiązań do romantyzmu i progresywnych środków wyrazu rodem z muzyki współczesnej) oraz odkrywczy album "Eurofonia” na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną (miks muzyki współczesnej, jazzu i stylizowanego polskiego folkloru).

Premierowe wykonanie "QuintophoniQ” odbyło się 27 lutego w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Ze standardową piątką muzyków zagrał tam na organach Hammonda w swoich kompozycjach oraz w utworach Michała Urbaniaka i Krzysztofa Herdzina Paweł Serafiński. Gościem specjalnym podczas lubelskiego koncertu będzie Krzesimir Dębski, który wesprze Tomasza Gołębiewskiego, Małgorzatę Korpysz, Leszka Kułakowskiego, Jacka Pelca i Piotra Kułakowskiego grając na skrzypcach m.in. w napisanej przez siebie miniaturze.

Początek koncertu o godz. 18. Bilety po 60 zł (parter) i 40 zł (balkony/dostawki). Adres: ul. Skłodowskiej 5.

Program

Jacek Delong – Trufle w butonierce
Krzesimir Dębski – Sound from Serengeti, Bajan Duke of Dignac
Krzysztof Herdzin – Dytyramb podwójny, Transcendencja świąteczna
Leszek Kułakowski – Moje Gołębie serce, Mister Q for Q2Q
Jan Walczyński – Kołowyrka
Adam Manijak – Ślepa uliczka
Zbigniew Namysłowski – Zmagania
Paweł Serafiński – UniCat, MovieScore
Maciej Strzelczyk – Song for Jan
Michał Urbaniak – UrbTime
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna