Koncerty

Requiem Brittena po raz pierwszy w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2009, 08:42

1 września po raz pierwszy zabrzmi w Lublinie słynne „Requiem wojenne” Benjamina Brittena.

Wykonaniem pacyfistycznej mszy żałobnej znakomitego angielskiego kompozytora zostanie uczczona w filharmonii 70. rocznica wybuchu II wojny światowej.

„Requiem wojenne” Benjamina Brittena to wstrząsające w warstwie słownej i dramatyczne w warstwie muzycznej dzieło, będące protestem przeciwko wojnie, przemocy, agresji i bezsensownej śmierci. Kompozytor napisał je dla uczczenia konsekracji katedry w Coventry (1962), odbudowanej po wojennych zniszczeniach i dedykował pamięci żołnierzy poległych na froncie II wojny światowej.

Fundamentem libretta są teksty Wilfreda Owena, żołnierza, który poległ w ostatnich dniach I wojny światowej. Wiersze Anglika, napakowane mocnymi naturalistycznymi obrazami i gorzkimi, przemyśleniami zostały przemieszane z elementami łacińskiej mszy za zmarłych.

– Konstrukcja formalna odpowiada katolickiej mszy żałobnej, choć w zasadzie jest to swoiste oratorium – mówi była dyrektorka lubelskiej filharmonii i pomysłodawczyni koncertu Teresa Księska-Falger. – Sześć przypisanych liturgią części nakreśla ramę muzycznej narracji, która rozwija się równolegle w dwóch płaszczyznach: religijnej i świeckiej.

Utwór ma charakter monumentalny. Został napisany na ogromny aparat wykonawczy: troje solistów, orkiestrę symfoniczną, zespół kameralny, organy, chór mieszany i chór chłopięcy.

W Lublinie zaśpiewają Chamber Choir Of Northampton Bach Choir, Chamber Choir Of Daventry Choral Society, Chamber Choir Of Abingdon And District Music Society i Boys Of The Choir Of All Saints’ Church z Northampton oraz Izabela Kłosińska – sopran, Rafał Bartmiński – tenor i Adam Kruszewski – bas.

Zagrają Orkiestra Symfoniczna i Orkiestra Kameralna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego oraz organistka Gabriela Klauza. Dyrygować będą Steve Ellery i Alexander Walker.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: normalne – 30 zł, ulgowe – 25 zł. Adres: ul. Skłodowskiej 5.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna