Koncerty

Specjalista od Hammonda w Teatrze Starym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2012, 13:13

Wojciech Karolak (KINGA JANOWSKA–KUZIAK/MATERIAŁY ORGANIZATORA)
Wojciech Karolak (KINGA JANOWSKA–KUZIAK/MATERIAŁY ORGANIZATORA)

Pianista, saksofonista, wirtuoz organów Hammonda, kompozytor i aranżer. 28 listopada w Teatrze Starym (ul. Jezuicka 18) wystąpi Wojciech Karolak, jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów.

– Wojciech Karolak to postać, której chyba nie trzeba specjalnie anonsować, ponieważ jest jednym z pionierów polskiego jazzu. Jego kariera zaczęła się pod koniec lat 50. i trwa nieprzerwanie do dziś. Jest wirtuozem organów Hammonda, a spectrum jego możliwości i dokonań można wymieniać bez końca – podkreśla Anna Drozd, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym.

– Prywatnie erudyta i gawędziarz, bo jakże by mogło być inaczej, skoro jest mężem Marii Czubaszek. Każdy kto zetknął się z jego muzyką będzie na koncercie na pewno, a reszta powinna bezwzględnie nadrobić tę zaległość – dodaje.

Wojciech Karolak to jedna z najoryginalniejszych postaci polskiej muzyki i multiinstrumentalista. Jest pianistą, organistą, saksofonistą, a także kompozytorem i aranżerem. Nazywany jest polskim Jonem Lordem i zaliczany do grona największych wirtuozów organów Hammonda w Europie.

Jako pianista jazzowy zadebiutował w 1956 r. w utworzonym przez siebie zespole dixielandowym. Jako saksofonista dwa lata później w formacji „Jazz Believers” z m.in. Andrzejem Trzaskowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą.

Karolak współpracował także z Michałem Urbaniakiem, Andrzejem Dąbrowskim i Jarosławem Śmietaną. Udzielał się także w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego, występował z zespołem Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Jest autorem muzyki do filmów i spektakli teatralnych, a także piosenek kabaretowych i rozrywkowych do tekstów Marii Czubaszek. Stworzył m.in. charakterystyczny motyw muzyczny do filmu „Konopielka” z 1981 r. w reżyserii Witolda Leszczyńskiego.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III - 40 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna