Koncerty

W filharmonii: Wystąpi Mauricio Díaz Álvarez

  Edytuj ten wpis

Znakomity gitarzysta klasyczny i wyborne utwory – to oferta lubelskiej filharmonii dla melomanów na piątkowy (8.10) wieczór.

Koncerty gitarzystów klasycznych to ostatnio rzadkość na lubelskich scenach. Szkoda, bo brzmienie instrumentu, na którym grają, ma wielu miłośników, a repertuar na ten chordofon jest bardzo bogaty i w wielu przypadkach wyjątkowo piękny.

Szczególnie dotkliwie ten niedobór odczuwają zapewne ci, którzy pamiętają koncerty odbywające się przez kilka lat w ramach Międzynarodowego Nieustającego Festiwalu Gitarowego. Wówczas w Lublinie co rusz występowali świetni wykonawcy z kraju i ze świata.

W 2005 roku jednym z gości festiwalu organizowanego przez Andrzeja Ziółkowskiego był młody meksykański gitarzysta Mauricio Díaz Álvarez. Wykonał on wespół z Lucasem Martino Garro z Argentyny i z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego Concierto de Gibralfaro para dos Guitarras y Orquesta Antóna Garcíi Abrila.

W piątek Meksykanin powróci na lubelską scenę. Okazją są szczególne narodowe jubileusze jego ojczyzny – 200-lecie niepodległości Meksyku i 100-lecie Rewolucji Meksykańskiej – które obchodzone są także w Polsce.

Tym razem instrumentalista wystąpi bez orkiestry. Da recital, w którym znajdą się wspaniałe utwory z iberyjsko-iberoamerykańskiego kręgu kulturowego. Z meksykańskiej literatury muzycznej zaczerpnął dwie kompozycje Manuela Maríi Poncego, głównego przedstawiciela narodowego nurtu w tamtejszej muzyce. Zabrzmią "Sonatina meridional”, skomponowana dla Andrésa Segovii, i słynna pieśń "Estrellita” w wersji na gitarę.

Hiszpania, z którą Mauricio Díaz Álvarez jest także silnie związany, będzie reprezentowana przez utwory Vicentego Asencio, Gabriela Estarellasa i Joaquína Rodrigo. Z dorobku Ascencio gitarzysta wybrał suitę "Col•lectici Íntim”, znaną przede wszystkim z pierwszej, pięknej części "La Serenor”. Ze spuścizny Rodrigo zaczerpnął dzieło "Invocation et Danse (Homenaje á Manuel de Falla)”, oparte na temacie z opery "El Amor Brujo” de Falli.

Mauricio Díaz Álvarez zagra również napisaną dla niego kompozycję "Homenaje á Marcel Proust” Estarellasa, pod którego kierunkiem studiował w Królewskim Konserwatorium w Madrycie.

Początek koncertu o godz. 19.

Adres: ul. Skłodowskiej 5.

Ceny biletów: 20 zł i 15 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna