Koncerty

W Trybunale Koronnym: Muzyka Wieniawskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2010, 09:04

Czwarty koncert z cyklu "Wieniawski – Primus Inter Pares” odbędzie się w piątek (23.07) w Trybunale Koronnym w Lublinie.

Cykl jest częścią obchodów Roku Henryka Wieniawskiego, ustanowionego przez Radę Miasta Lublin z okazji przypadających na 2010 rok dwóch rocznic: 175. urodzin i 130. śmierci artysty. Wybitny skrzypek, utalentowany kompozytor i lubiany pedagog urodził się 10 lipca 1835 roku w kamienicy przy lubelskim Rynku oznaczonej dziś numerem 17 i mieszkał w niej przez pierwsze osiem lat życia (zmarł w Moskwie 31 marca 1880 roku, pochowany został 7 kwietnia 1880 roku w Warszawie).

W czwartej odsłonie cyklu zabrzmią dwa słynne utwory Wieniawskiego: Legenda g-moll op. 17 na skrzypce i orkiestrę oraz Fantaisie brillante na tematy z opery "Faust” Charlesa Gounoda op. 20 na skrzypce i orkiestrę.

Legenda, napisana pod wpływem gorącego uczucia do Izabeli Hampton, przyszłej żony Henryka, jest bardzo silnie naładowaną emocjonalnie romantyczną miniaturą. Z utworu emanuje tęsknota, miłość i niecierpliwość. Ściera się w nim liryzm głównej melodii oraz napięcie wprowadzane przez narastające tremolo akompaniamentu i kontrast tonacyjny (część środkowa w G-dur).

Fantazja faustowska A-dur, kompozycja późniejsza o pięć lat od Legendy, to dzieło typowo wirtuozowskie. Jest utworem najczęściej wykonywanym spośród wariacji i fantazji Wieniawskiego na obce, powszechnie znane tematy.

Popularność tej fantazji wynika w równym stopniu z obecności najpiękniejszych melodii z opery Gounoda (kuplety Mefistofelesa, tematy miłosne, słynny walc) oraz ze spoistości konstrukcji i naturalnego przebiegu muzycznej narracji.

Obie kompozycje zostaną zaprezentowane w Trybunale Koronnym w opracowaniach na skrzypce i fortepian. Zagrają toruńska skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz i bydgoski pianista Marcin Sikorski.

W programie koncertu są także II Sonata "Ballade” Eugène'a Ysaÿe'a, Sonata A-dur Gabriela Faurégo i Sonata Maurice'a Ravela.

Początek o godz. 19. Adres: Rynek 1.

Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna