Koncerty

Zakochani w jazzie przyjechali do Puław. Kończą się warsztaty jazzowe

Dodano: 15 lipca 2017, 08:53

Liczna grupa uczestniczek warsztatów jazzowych do Puław przyjechała z Warszawy. Wśród nich znalazła się Klaudia (z lewej) i Alicja, dla których jazz to coś więcej, niż muzyka
Liczna grupa uczestniczek warsztatów jazzowych do Puław przyjechała z Warszawy. Wśród nich znalazła się Klaudia (z lewej) i Alicja, dla których jazz to coś więcej, niż muzyka (fot. Radosław Szczęch)

Kończą się jazzowe warsztaty w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika". Młodzi miłośnicy jazzu przyjechali tutaj z całego kraju. Przyznają, że są zakochani w tej muzyce, a dzięki kontaktowi z mistrzami gatunku, mieli okazję wiele się nauczyć. W sobotę czeka nas ostatni koncert.

Dla miłośników jazzu, uczestnictwo w warsztatach to jednocześnie praca i przyjemność. Młodzi artyści, wokaliści i instrumentaliści spotykają się od prawie 50 lat, z czego przez ostatnie 26 lat ich celem są Puławy. Tegoroczne Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe właśnie się kończą. Przez cały ostatni tydzień ich uczestnicy szlifowali swoje umiejętności i poznawali historię tej muzyki pod okiem jazzowych legend z Polski i Stanów Zjednoczonych.

– Zakochałam się w jazzie od pierwszego wejrzenia, a właściwie usłyszenia. Przyjechałam tutaj, bo czytałam biografię moich idolek i dwie z nich były na warsztatach w Puławach, a ja chciałam pójść w ich ślady. Sama dopiero uczę się śpiewać, ale stwierdziłam, że im bardziej ambitnie, tym lepiej – mówi Klaudia Jabłońska-Wańkiewicz z Warszawy, która jest pełna wrażeń zarówno jeśli chodzi o zajęcia, jak i tzw. kuluary. – Naprawdę warto było tutaj przyjechać, atmosfera jest genialna, ludzie wspaniali, a na wykładach jest prawdziwy ogrom wiedzy – dodaje.

Dlaczego jazz? – Ten, kto potrafi zaśpiewać jazz, poradzi sobie w każdym innym gatunku. Ta muzyka żyje, pulsuje i oddaje emocje. Słuchając jazzowych standardów czuję, że opowiadają o moim życiu. To jest muzyka, której waro się poświęcić – podsumowuje Klaudia.

Zadowolona z warsztatów jest także Alicja Relidzyńska, która również przyjechała z Warszawy. – Jazzem interesuję się od dawna, ale od strony słuchacza. Nie mam profesjonalnego muzycznego wykształcenia, ale dowiedziałam się, że w warsztatach mogą brać udział osoby o różnym stopniu zaawansowania i postanowiłam spróbować. Dla mnie dużą wartością jest to, że można grać i śpiewać z profesjonalnymi muzykami, legendami tej muzyki – mówi i podkreśla, że jazz daje przede wszystkim wolność, swobodę i szerokie możliwości improwizacji. – To jest to, co wyróżnia ten gatunek – zaznacza.

Nie brakowało także muzyków z Puław. Jedną z uczestniczek MWJ 2017 była saksofonistka Ala, która od lat uczy się gry na tym instrumencie. – Chciałam spróbować czegoś nowego i muszę przyznać, że moje oczekiwania się spełniły. Szczególnie ten dzień przyniósł dużo dobrego, bo miałam indywidualną lekcję. Dowiedziałam się, że mam dobry rytm – mówi puławianka, która również chwali atmosferę panującą podczas warsztatów.

Jak, co roku, warsztaty kończą koncerty finałowe. W piątek w sali widowiskowej POK przy ul. Wojska Polskiego zaśpiewali wokaliści, a w sobiotę o tej samej porze swoje umiejętności zaprezentują instrumentaliści. Wstęp kosztuje 10 złotych.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 lipca 2017 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jesli przychodzisz to masz dobre ucho Patrzac na ilosc osob na koncertach to cos sie stało jakby wyludniło się moze to wynik mniejszych dodacji z ZAPu, nie wiem. Boli że młodzież mało chodzi na koncerty jazzowe ( coś się dzieje w polskiej młodzieży przez mało wymagającą muzykę.... )
Rozwiń
Gość
Gość (15 lipca 2017 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta impreza zawsze była i jest świetna także dla zwykłego śmiertelnika muzycznego o gumowym uchu. Przychodzę na nią co roku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna