Recenzje książek

Aleksander Makowski "Tropiąc Bin Ladena. W afgańskiej matni 1997-2007”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2012, 13:23

Aleksander Makowski "Tropiąc Bin Ladena" (Czarna Owca)
Aleksander Makowski \"Tropiąc Bin Ladena\" (Czarna Owca)

Aleksander Makowski, jeden z najzdolniejszych oficerów PRL-owskiego wywiadu, rozpoczyna swoją opowieść pod koniec lat 90. Ze swoim przyjacielem, biznesmenem Rudolfem Skowrońskim, szefem Inter Commerce, leci do Afganistanu, by nawiązać tam współpracę w zakresie handlu bronią, szmaragdami i drukiem afgańskich pieniędzy w Polsce.

W negocjacjach z Ahmadem Szahem Masudem, dowódcą Sojuszu Północnego, walczącego z reżimem talibów ma pomóc doświadczenie Makowskiego ze służby wywiadowczej. Masud wprowadza go w kulisy trudnej sytuacji w kraju, który ogarnięty jest wojną domową. Przestrzega przy tym przed "bogatym saudyjskim fundamentalistą Usamą Bin Lodenem”, który zdobywa coraz większe wpływy w świecie islamskim.

Jest przy tym zdumiony, że Ameryka nie dostrzega tego zagrożenia i nie ma z tej strony żadnego wsparcia. Makowski, w zamian na nawiązaną współpracę handlową, ma stworzyć dobry klimat do rozmów z Amerykanami. Tak zaczyna się opowieść, której istotą jest zaangażowanie polskiego wywiadu wraz z CIA w akcję schwytania Bin Ladena.

W działaniach operacyjnych, zarówno przed, jak i po 11 września 2001 r., udział brał Aleksander Makowski. Próbuje on odpowiedzieć na pytanie: czy musiało dojść do zamachu terrorystycznego? Dlaczego nie zdołano powstrzymać zbrodniczej, terrorystycznej siły, która była już wtedy doskonale znana?

Autor wyraźnie podkreśla zasługi polskiego wywiadu w Afganistanie. Dowodzi, że dzięki wiedzy i kontaktom, które także on sam posiadał można było zatrzymać Bin Ladena przed 2001 rokiem i zapobiec wrześniowej tragedii. Pokazuje niefrasobliwość i megalomanię Amerykanów, którzy zlekceważyli ważne sygnały pochodzące z polskiego wywiadu.

Nie zostawia też suchej nitki na słynnym Raporcie Macierewicza, który w sposób przeczący wszelkim zasadom bezpieczeństwa, zdekonspirował operację prowadzoną przez nasz wywiad.

Znakomita lektura, polecam wszystkim czytelnikom - nie tylko miłośnikom najnowszej historii i jej sensacyjnych wątków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna