Recenzje książek

Andrzej Krzysztof Kunert, "Katyń. Ocalona pamięć”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2010, 10:21

Świat Książki

Ta książka wpisuje się w rocznicę Katynia, a może przez to również w tragedię, jaką ostatnio przeżywamy. Andrzej Krzysztof Kunert jest lapidarny i przemawia obrazami. Podobnie uczynił w znakomitej pracy "1939. Polska była pierwsza”, ten zabieg powtórzył w najnowszej publikacji – "Katyń. Ocalona pamięć”. Zwięzłość, jakiej wymaga wypreparowana prawda historyczna, zyskuje na oszczędności słów i osobistych odniesień.

Znany historyk i autor ułożył historię zbrodni katyńskiej chronologicznie. Po raz pierwszy w tego typu publikacji znalazły się informacje zebrane w wielu krajach. W kalendarium są też m.in. zapiski z pamiętników i wiersze ofiar, fragmenty wywiadów i przemówień polityków, teksty rozkazów, komunikatów. Są tu ulotki, kadry z filmów propagandowych, rysunki, czy nawet karykatury.

Sam Andrzej Kunert nie ukrywał, że jego ideą było takie przedstawienie katyńskiej tragedii, by świat zrozumiał, dlaczego jest to święte miejsce dla Polaków. Jest to książka w której przemawiają wyłącznie niezaprzeczalne fakty i dokumenty. Publikacja przedstawia również dramatyczne losy kilkunastu rodzin, których bliscy zginęli w Katyniu. Mimo tego faktograficznego charakteru jest to rzecz przejmująca.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna