Recenzje książek

Anne Brontë, "Agnes Grey”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2012, 11:06

Anne Brontë, "Agnes Grey” (Wydawnictwo MG)
Anne Brontë, \"Agnes Grey” (Wydawnictwo MG)

Wydawnictwo MG

Trzy siostry Brontë miały ambicje literackie i pisały. Charlotte jest autorką "Dziwnych losów Jane Eyre”, Emily napisała "Wichrowe wzgórza”, a Anne książkę "Agnes Grey”. Dwie pierwsze "przetrwały” do naszych czasów wydawane, a nawet sfilmowane.

Niestety opowieść najmłodszej z sióstr – Anne okazała się najsłabsza, choć oczywiście dobrze, że doczekała się tłumaczenia, wydania, bo mamy okazję porównać talent pisarski trzech kobiet.

Nie trzeba chyba tłumaczyć, jaka była sytuacja kobiet XIX wiecznej Anglii. W zasadzie podobna do tej w naszym kraju, w całej Europie. Jeśli dziewczyna nie była zamożna, mogła czekać tylko na zamążpójście z miłości albo litości lub – żeby z czegoś żyć, mogła podjąć pracę guwernantki. I o tym właśnie pisze Anne.

To książka w dużym stopniu autobiograficzna, oparta na doświadczeniach samej autorki. W momencie, gdy na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności rodzina bohaterki nagle zubożała, ta postanawia podjąć pracę guwernantki, żeby wesprzeć finansowo rodziców. Zostaje zatrudniona przez zamożnych ludzi i po raz pierwszy w życiu wyjeżdża z rodzinnego domu.

Od tej pory musi radzić sobie sama. Musi zmagać się z niesfornymi i impertynenckimi dziećmi pracodawców, sama też często jako osoba zależna i biedna doświadcza od nich upokorzeń.
Po niedługim czasie trafia do kolejnego domu i może opisać zachowanie i ambicje dorastających, pustych i głupich panien.

Tu wkraczamy w świat pełen konwenansów, niuansów towarzyskich, ledwo zauważalnych znaków i dziś niepojętych reguł. Ale pamiętajmy – to miało miejsce 200 lat temu!

Książka Anne Brontë pełna subtelności, czasem wzniosłości dziś niemal nie do przyjęcia i ostatecznego morału – najważniejsza jest miłość i zacna kobieta na pewno ją spotka, jest dziś – niestety – czytadłem, choć nie można jej odmówić rzetelnego opisania tego mikroświata w jakim żyły wówczas kobiety. Niestety, talentem i wyobraźnią nie dorównała swoim siostrom.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna