Recenzje książek

Artur Orzech, "Wiza do Iranu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2014, 13:56

Są czytelnicy tej książki, którzy czują pewien niedosyt - za mało, za mało, za krótko, za "niewiele, ale to przecież dowód na to, że czyta się ją jednym tchem.

Znany i lubiany dziennikarz "trójkowy”, ale także iranista pisze o kraju, co do którego mamy uczucia ambiwalentne - z jednej strony fascynuje nas tamta sztuka, kultura, zabytki, z drugiej poraża brak tolerancji, obyczaj tak różny od naszego, a także represje i te wszystkie straszne przypadki, jakie mogą spotkać turystów.

Iran widziany oczami Artura Orzecha jest krajem niezwykle barwnym, a jednocześnie nie tak zamkniętym, jak może się wydawać, jak dość powszechnie uważamy. Nie da się takiego Iranu, o jakim pisze znaleźć w folderach popularnych biur podróży. Orzech pisze o oczarowaniu kolorem i smakiem, o tradycji bogatej, różnorodnej sięgającej niemal baśniowych czasów.

Autor opowiada o kobietach, które choć skrępowane zasadami obyczajowymi, potrafią umiejętnie pokazać swoje piękno. Zaprasza do kuchni, która uwodzi prostotą a zarazem wykwintnością. Oprowadza po miejscach, gdzie wciąż można zobaczyć ślady potęgi prastarego świata. Odsłania przed nami kraj, który zafascynował go wiele lat temu i do którego ciągle chce wracać.

Ta jego opowieść to jednocześnie próba odczarowania jednoznacznie negatywnego wizerunku Iranu upowszechnionego w dużej części świata. Orzech oprowadza nas po kraju, którego kulturalne bogactwo zostało przyćmione przez politykę ajatollahów. Przypomina, że Irańczycy to nie Arabowie, a islamiści to także naukowcy i znawcy islamu, a nie fundamentaliści muzułmańscy.

Oczywiście w głębszym poznaniu kraju i ludzi pomaga mu to, że może porozumieć się bez tłumacza, że lepiej zna historię Iranu .
Książka jest bardzo barwnie napisana, opatrzona wieloma zdjęciami, autor prowadzi nas za rękę i czujemy to tak, jak byśmy razem z nim odbywali tę fascynującą podróż.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: artur orzech wiza do Iranu
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna