Recenzje książek

Austin Wright "Tony i Susan”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2012, 13:43
Autor: Kmo

Austin Wright "Tony i Susan”, Warszawskie Wydawnictwo Literackie  MUZA S.A.
Austin Wright \"Tony i Susan”, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A.

Ta książka w rankingu czytelników ma wysoką pozycję. Jej notowania wahają się między aż "świetna” i tylko "wciągająca”, a więc nie jest źle. Jej autor – Austin Wright był profesorem literatury, a rzadko któremu profesorowi udaje się napisać powieść czytaną i do tego dobrą.

Akcja toczy się w dwóch płaszczyznach. Bohaterce książki jej były mąż przesyła powieść, jaką sam napisał. Prosi ją o zrecenzowanie, o uwagi krytyczne na temat tego dzieła. I tak czytelnik śledzi dwie fabuły, powieść w powieści, dwa życia – jedno, w którym osadzona jest bohaterka książki i drugie zawarte w przesłanym jej przez męża brulionie.

Wiele lat temu Susan odeszła od swego męża. Założyła nowa rodzinę. Pewnego dnia dostaje przesyłkę z manuskryptem od swego "byłego” zatytułowanym "Nocne zwierzęta” i to odmienia jej życie. Czyta o historii profesora matematyki Hastingsa, który wraz z rodziną wyjeżdża na wakacje, ale w drodze zdarza się dramat.

Zostają brutalnie napadnięci. Hastings po przeżyciu żałoby po żonie i córce podejmuje decyzję o zemście na sprawcach.
Fikcyjne życie bohatera manuskryptu pochłania Susan. My śledząc jego losy irytujemy się – kiedy wreszcie wymierzy sprawiedliwość i czy będzie go stać na to. Susan lektura "Nocnych zwierząt” przypomina przeszłość, wydobywa na wierzch lęki zepchnięte głęboko, każe zastanowić się nad poprzednim i obecnym związkiem.

Konfrontowane są tu zbrodnia, przemoc, kłamstwo z powieści pierwszego męża Susan z jej własnym kruchym światem wewnętrznym, z jej wyborami i ich słusznością. Książka, którą czyta każe jej się zmierzyć z życiem.

To lektura wciągająca, świetnie skonstruowana, o bezsensownym okrucieństwie i trudnej zemście, o wyborach i ich konsekwencjach.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna