Recenzje książek

Bujak, Ożóg, Sosnowski - "Chwała Grunwaldu"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2010, 11:20

wydawnictwo Biały Kruk

Zbliża się sześćsetna rocznica bitwy pod Grunwaldem i ten album jest bardzo na czasie. Ukazał się w trzech wersjach językowych – po polsku, angielsku i niemiecku, a jest dziełem autorów znakomitych – Adama Bujaka, znanego fotografika, profesora Krzysztofa Ożoga, który opatrzył go tekstem i Leszka Sosnowskiego, którego zadaniem było skomponowanie całości.

Polska zmagała się z zakonem krzyżackim wiele dziesięcioleci. Drobne potyczki zbrojne, wielkie zabiegi dyplomatyczne nie przynosiły rezultatów. Do walki musiało dojść nieuchronnie. O tym okresie naszej historii klarownie i wyczerpująco pisze K. Ożóg w tekście poprzedzającym część fotograficzną. Przedstawia nie tylko przyczyny konfliktu lecz także opisuje samą bitwę i jej konsekwencje.

A te były doniosłe i zaważyły nie tylko na konkretnych korzyściach dla Rzeczpospolitej – np. wiele miast i zamków pruskich poddawało się polskiemu królowi. Wiktoria grunwaldzka przyczyniła się do wydarzeń, o których dziś nie zawsze wiemy – na przykład do powstania krakowskiej szkoły prawa międzynarodowego! Uczeni uniwersytetu z Pawłem Włodkowicem rozwijali nowatorską wówczas doktrynę prawa narodów.

„Tradycja grunwaldzka inspirująca pisarzy, artystów, uczonych i polityków stała się jednym z filarów świadomości narodowej w dobie rozbiorów i walki o niepodległość, i po czasy współczesne oddziałuje na pokolenia Polaków, kształtując ich dumę i patriotyzm” – pisze K. Ożóg.

Album opatrzony kapitalnymi zdjęciami Adama Bujaka szlaku dawnych zamków, rekonstrukcji bitwy i drużyn rycerskich, drogi na grunwaldzkie pole, krajobrazu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna