Recenzje książek

Carin Gerhardsen "Kołysanka na śmierć"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2013, 15:47

Carin Gerhardsen "Kołysanka na śmierć", Dom Wydawniczy Rebis,
Carin Gerhardsen \"Kołysanka na śmierć\", Dom Wydawniczy Rebis,

Początek jest chyba najmocniejszy ze wszystkich dotychczasowych książek Gerhardsen. W Sztokholmie, we własnym domu zostaje zamordowana młoda Filipinka i jej dwójka malutkich dzieci. Morderca przychodzi nocą i działa z absolutną precyzją i bezwzględnością. Jakby wykonywał wyrok śmierci. W jego działaniu nie ma śladu emocji.

Sprawą zajmują się znani nam już dobrze policjanci z posterunku Hammarby. Śledztwo stoi w miejscu, bo nikt nie miał motywu, by zamordować spokojną matkę z dziećmi. A równocześnie nie wygląda to na przypadkowe zabójstwo. Zwrot w sprawie przychodzi z zupełnie nieoczekiwanej strony, to znaczy z samego... posterunku. Tajemnicze zniknięcie jednego z policjantów prowadzi inspektorów w kierunku przeszłości, tajemnicy i tragedii, która może być kluczem w rozwiązaniu tej zagadki. Potrzeba sporej empatii, doświadczenia i psychologicznego wyczucia, by dotrzeć do istoty tej sprawy. A w tym policjanci z Hammarby są naprawdę dobrzy.

Autorka znakomicie poprowadziła ten psychologiczny wątek, wiążąc go z sytuacją znanych nam inspektorów Petry Westman i Conny'ego Sjöberga. Petra wciąż nie może poradzić sobie z traumą po gwałcie którego padła ofiarą. Tym bardziej, że sprawcą może być jej kolega z pracy. Pełna gniewu i nienawiści do mężczyzn, całym sercem angażuje się w sprawę morderstwa Filipinki i jej dzieci, usiłując nie przenosić osobistych uprzedzeń na grunt zawodowy. Nie łatwiej ma Sjöberg, który nie dość, że prowadzi podwójne życie, to w dodatku ciąży na nim rodzinna tajemnica z przeszłości, którą próbuje rozwikłać. To może być równocześnie wskazówka do znalezienia mordercy filipińskiej rodziny, gdyż - jak się okazuje - przeszłość może kryć w sobie mroczne tajemnice, które wcześniej czy później dadzą o sobie znać.

Carin Gerhardsen świetnie połączyła w tej książce wątki osobiste i zawodowe bohaterów, pokazując, że działamy jak system naczyń połączonych i nic nie dzieje się w naszym życiu przypadkiem. Równocześnie przeszłość implikuje teraźniejszość, a to jacy jesteśmy dziś nigdy nie jest oderwane od tego, jacy byliśmy kiedyś. Bardzo dobry kryminał, którego najmocniejszą stroną jest emocjonalna inteligencja autorki znakomicie wykorzystana w psychologicznej warstwie książki.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna