Recenzje książek

Cathleen Schine "Trzy kobiety z Westport"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2010, 16:37

Prószyński i S-ka

O ile książka Jane Austen "Rozważna i romantyczna” była odkrywcza w czasach, w których jej autorka żyła, o tyle opowieść powstała na takich samych motywach w naszych czasach już taka nie jest. Współczesna kalka tamtej powieści jest tylko zgrabnym czytadłem, ale oczywiście uznać trzeba, że taka lektura też ma swoich zwolenników. Jednak nie należy udawać, że jest to rzecz odkrywcza i przekonująca.

Oto mamy dwie siostry – bohaterki tej książki, kobiety o odmiennych charakterach. Obydwie pracują w podobnej branży – rozważna i skrupulatna Annie w bibliotece, gdzie organizuje spektakularne spotkania autorskie i Miranda impulsywna, romantyczna, zdecydowana, która wyławia literackie talenty. Jest też ich matka – Betty, którą właśnie porzuca małżonek dla młodszej kobiety.

Wszystkie trzy – matka i córki przyjmują propozycję bogatego kuzyna i zamieszkują w jego niewielkim domku na wsi. Obydwie młodsze panie angażują się w romans – jedna ze sławnym pisarzem, druga z mężczyzną o wiele od siebie młodszym. Wszystkie trzy mają prawo czuć się nieszczęśliwe i wykiwane przez starszego pana, który zostawia małżonkę z córkami bez środków do życia.

Jednak historia nie może się zakończyć źle – co by na to powiedziała Jane Austen gdyby żyła. Nie wiadomo też, co by powiedziała, na nieoczekiwane i nie umotywowane zakończenie jednego z wątków, na wymyślony na poczekaniu pretekst do tego, żeby jedna z bohaterek skąpała się w morzu (przecież musi być kalka Austen) i na wiele innych sytuacji, które czasem zaskakują absurdalnością i wydają się po prostu niemożliwe w naszych czasach. Również podejrzany jest "romantyzm” jednej z bohaterek.

Jednak dla kogoś, kto jest zmęczony zgłębianiem poważnych treści, ta książka będzie sympatycznym relaksem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna