Recenzje książek

Colin Thubron, "Cień jedwabnego szlaku”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 czerwca 2013, 12:33

Colin Thubron, "Cień jedwabnego szlaku” (Wydawnictwo Czarne)
Colin Thubron, \"Cień jedwabnego szlaku” (Wydawnictwo Czarne)

Chciałoby się zawołać – czytajcie książki Thubrona. Stanowią połączenie świetnego reportażu, niemal poetyckiej wrażliwości, niezwykłej umiejętności malowania obrazów, wydarzeń i portretowania ludzi.

Colin Thubron upodobał sobie tę część świata, która dla wielu z nas wciąż stanowi tajemnicę, choć nie leży za oceanem. Po nagrodzonej książce "Po Syberii” i nie mniej znanej i świetnej "Utracone serce Azji”, mamy kolejną – też z Azji. Wszędzie, gdzie jedzie w ciągu ostatnich lat nastąpiły zmiany – tak w byłych republikach dawnego ZSRR jak i w Chinach, które przeobrażają się dynamicznie. Jednak nie wszyscy za tym postępem nadążają.

"…uzmysłowiłem sobie, że jestem świadkiem głębokiej przepaści pokoleniowej. Starsze osoby – rodzice, babcia – były usuwającymi się w cień ofiarami zmian zachodzących w Chinach. Nagle zostali tyle. Ci ludzie, którzy przetrwali dziesięciolecia terroru politycznego i szaleństwa nie mogli nawet podzielić się wspomnieniami”. Ojciec jednego z bohaterów autora "mając sześćdziesiąt lat, sprawiał wrażenie człowieka od dawna zbędnego. Same Chiny mu się wymykały…”.

Podróż starożytnym szlakiem, który kiedyś przemierzył Marco Polo była pretekstem do wędrówki przez jedenaście tysięcy kilometrów nowego i starego porządku, przez ziemie historyczne, bogate w tradycje i zabytki oraz ziemie zdewastowane przez miniony system, wsie i chaty bogatsze i opuszczone będące znakiem czasu.

Rozmawia z ludźmi, stara się zrozumieć ich zachowania, poglądy. Odnajduje mniejszości etniczne zepchnięte na margines, obserwuje rozpad i rewolucję ekonomiczną.Opowiada o tym wspaniale. Jego opisy krajobrazów i samej podróży są fascynujące.

Podróż zaczyna w Xi'an, sercu Chin, gdzie spoczywa Żółty Cesarz, protoplasta Chińczyków, wynalazca pisma, muzyki, matematyki i jedwabiu, a podobno także butów. Dalej prowadzi przez góry środkowej Azji, północny Afganistan, Iran, aż do tureckiego portu w Antiochii. Podróżuje autostopem, autobusami, ciężarówkami, a nawet na wielbłądzie, a potem nam opowiada.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna