Recenzje książek

Diane Ducret "Kobiety dyktatorów. Prawdziwe historie”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2012, 12:33

 Diane Ducret, "Kobiety dyktatorów. Prawdziwe historie”, Wydawnictwo ZNAK
Diane Ducret, \"Kobiety dyktatorów. Prawdziwe historie”, Wydawnictwo ZNAK

Wydawnictwo ZNAK

Miłość, szaleństwo czy żądza władzy? Co powodowało kobietami, że uwielbiały, pożądały, namiętnie kochały dyktatorów, choć zapewne widziały, jakie popełniali zbrodnie? Czy aż tak podniecająca jest władza?

"Drogi Führerze, mój mężczyzno ukochany, najszlachetniejszy, największy, najcudowniejszy, niepowtarzalny i genialny, boski posłańcu…” – tak pisała jedna z tysięcy obłąkańczo zakochanych w Hitlerze kobiet. Nie tylko on dostawał takie wyznania miłości.

"…tu, na sieneńskiej ziemi, rośnie kwiat, który czeka tylko, by go zerwać. Niech mu Pan nie pozwoli zwiędnąć, gdyż jeśli się Pan doń przybliży, znajdzie Pan ogród namiętny, oddany, a przy tym i dyskretny. Michaela C.” – to fragment listu do Mussoliniego.

Pisały do tych wynaturzonych wodzów kobiety z nizin i wykształcone, arystokratki i praczki. Pisały listy namiętne, gotowe były na wszystko. Dlaczego? Oczarowała je potęga władzy czy aura, jaką się otaczali? Uważani za silnych mężczyzn, za przywódców mających do spełnienia misję dla dobra narodu, wyzwalali w wielu kobietach intensywne uczucia.

Dotyczy to nie tylko tych dwóch. Diane Ducret pisze o "kobietach” dyktatorów – gdyż chodziło nie tylko o żony, lecz także o kochanki. I tak przeczytamy o kobietach Mussoliniego, Lenina, Stalina, Salazara, Bokassy, Mao, Ceausescu, Hitlera – wspaniały zestaw zwyrodnialców. Co w nich widziały kobiety? Przecież byli bezwzględni, okrutni, podejrzliwi, zazdrośni także wobec nich.

Czy kobiety dyktatorów miały jakikolwiek wpływ na przebieg wydarzeń? Czy były wśród niech te nie otumanione namiętnością do nich, a wyrachowane, mające własne plany, które mogły zrealizować wyłącznie znajdując się u boku takich ludzi.

Jaką odegrały rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów XX wieku? Kobiety dyktatorów to wstrząsające opowieści o życiu żon i kochanek, które okazywało się wcale niełatwe, a nawet niebezpieczne.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna