Recenzje książek

Douglas W. Jacobson, "Rozkaz katyński. Szpiedzy w okupowanej Warszawie”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2013, 12:47

Douglas W. Jacobson, "Rozkaz katyński. Szpiedzy w okupowanej Warszawie”, Wydawnictwo BELLONA
Douglas W. Jacobson, \"Rozkaz katyński. Szpiedzy w okupowanej Warszawie”, Wydawnictwo BELLONA

To książka, którą warto się zainteresować z wielu powodów. Dlatego, że o Katyniu można wreszcie głośno mówić, że wciąż jest wiele do odkrycia, wreszcie dlatego, że tę książkę napisał Douglas W. Jacobson. Zobaczmy, jak obcokrajowiec odniósł się do tej tragedii, która dla nas jest wciąż nie zagojoną raną.

On sam zauważył, że "Opowieść, która przyjęła ostatecznie postać "Rozkazu katyńskiego” wielokrotnie wiodła mnie na manowce i w ślepe zaułki…”. No właśnie, jak z nich wybrnął?
Jacobson zbeletryzował katyńską historię.

Adam i Natalia wyruszają na poszukiwania rozkazu podpisanego w 1940 roku ręką Stalina i zatwierdzającego mord dokonany przez Rosjan na ponad dwudziestu tysiącach polskich obywateli – żołnierzy, oficerów i cywilów. Jeśli znajdą dokument i uprzedzą w tym NKWD, będą mieli szansę odmienić losy powojennej Polski.

Autor przenosi nas do okupowanej Warszawy, później do czasu Powstania Warszawskiego. Adam Nowak – Amerykanin zrzucony na spadochronie nad Polską, komandos przeszkolony przez brytyjskie SOE, spotyka w oblężonej i walczącej stolicy Natalię, tajną agentkę, której wojna – podobnie jak jemu – zabrała wszystko, co najcenniejsze.

Obydwoje podejmują się misji, która ma kapitalne znaczenie. Czytamy o tym z wielkim zainteresowaniem choć przecież wiemy, jak losy wojny i Katynia potoczyły się. Czytamy jednak z tą ciekawością, jak poradził sobie z tak trudnym tematem Amerykanin. I trzeba powiedzieć, że zupełnie nieźle.

Oczywiście nie uniknął sekwencji, które być może nas drażnią, ale pamiętajmy, że pisał tę książkę dla zachodniego odbiorcy i pewne sprawy – dla nas oczywiste, musiały zostać wyjaśnione metodą "kawa na ławę”. Ostatecznie jest to sensacyjna powieść z tłem historycznym i z walką wywiadów, a także z udziałem polskiego podziemia. Świetnie aranżowana akcja, realia tamtych strasznych czasów prawdziwe, polecam.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna