Recenzje książek

Elżbieta Dzikowska, "Tam, gdzie byłam”

  Edytuj ten wpis

Elżbieta Dzikowska, "Tam, gdzie byłam” (Wydawnictwo Bernardinum)
Elżbieta Dzikowska, \"Tam, gdzie byłam” (Wydawnictwo Bernardinum)

Jak to się czyta! Świetnie! Elżbieta Dzikowska zawsze w formie. Tak jak pięknie opowiada, tak zajmująco pisze. Pamiętana przez starszą widownię z fantastycznych programów telewizyjnych "Pieprz i wanilia”, teraz opowiada o swoim życiu i o podróżach. Właściwie jedno i drugie są nierozerwalne.

Wraca wspomnieniami do dzieciństwa w Międzyrzecu Podlaskim, pisze o tym wzruszająco i szczerze. Młodość naznaczona aresztowaniem i ciężkim więzieniem za przynależność do nielegalnej organizacji, studia na sinologii. Studia, które dziś zapewniłyby intratną posadę, ale nie wtedy. Mieszkanie w wynajętych pokojach, nie lubiana praca, kolejne studia – tym razem historia sztuki.

I gdzieś tam marzenia, jakie wtedy były udziałem większości – o podróżach. "”Tam, gdzie byłam” to jakby przewodnik po moim życiu osobistym i związanym z nim tak nierozłącznie życiem zawodowym. Działo się ono długo w czasie i w bardzo wielu miejscach” – pisze Dzikowska.

Dodaje, że wtedy, kiedy z mężem – Tony Halikiem prowadziła w telewizji popularną audycję "Pieprz i wanilia”, było to dla tamtych widzów jedyne okno na świat. "Piszę więc te wspomnienia dla tych, co nam towarzyszyli przez kilkanaście lat zasiadając przed telewizyjnym ekranem…”

Ten tom opowiada o podróżach po Meksyku, Ameryce Środkowej, Karaibach. Ale nie tylko. Także o pierwszej zagranicznej wyprawie o tym, jak poznała Tony'ego Halika, o studiach, perypetiach w podróży. Odkrywa kulisy kręcenia filmów, ale też barwnie opowiada o krajach, przez które wędrują z mężem, o ludziach, kulturze, zabytkach o wydarzeniach ważnych i głośnych i o takich, które skrywa dżungla.

Nigdy nie nudzi, nie smęci, nie przesadza. To się czyta świetnie. A przy tym mnogość fotografii w większości nie znanych.

To naprawdę świetna książka, bardzo osobista, napisana z humorem, ciekawa, wciągająca. Warto ją przeczytać.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna