Recenzje książek

Elżbieta Dzikowska, "Tam, gdzie byłam”


Elżbieta Dzikowska, "Tam, gdzie byłam” (Wydawnictwo Bernardinum)
Elżbieta Dzikowska, \"Tam, gdzie byłam” (Wydawnictwo Bernardinum)

Jak to się czyta! Świetnie! Elżbieta Dzikowska zawsze w formie. Tak jak pięknie opowiada, tak zajmująco pisze. Pamiętana przez starszą widownię z fantastycznych programów telewizyjnych "Pieprz i wanilia”, teraz opowiada o swoim życiu i o podróżach. Właściwie jedno i drugie są nierozerwalne.

Wraca wspomnieniami do dzieciństwa w Międzyrzecu Podlaskim, pisze o tym wzruszająco i szczerze. Młodość naznaczona aresztowaniem i ciężkim więzieniem za przynależność do nielegalnej organizacji, studia na sinologii. Studia, które dziś zapewniłyby intratną posadę, ale nie wtedy. Mieszkanie w wynajętych pokojach, nie lubiana praca, kolejne studia – tym razem historia sztuki.

I gdzieś tam marzenia, jakie wtedy były udziałem większości – o podróżach. "”Tam, gdzie byłam” to jakby przewodnik po moim życiu osobistym i związanym z nim tak nierozłącznie życiem zawodowym. Działo się ono długo w czasie i w bardzo wielu miejscach” – pisze Dzikowska.

Dodaje, że wtedy, kiedy z mężem – Tony Halikiem prowadziła w telewizji popularną audycję "Pieprz i wanilia”, było to dla tamtych widzów jedyne okno na świat. "Piszę więc te wspomnienia dla tych, co nam towarzyszyli przez kilkanaście lat zasiadając przed telewizyjnym ekranem…”

Ten tom opowiada o podróżach po Meksyku, Ameryce Środkowej, Karaibach. Ale nie tylko. Także o pierwszej zagranicznej wyprawie o tym, jak poznała Tony'ego Halika, o studiach, perypetiach w podróży. Odkrywa kulisy kręcenia filmów, ale też barwnie opowiada o krajach, przez które wędrują z mężem, o ludziach, kulturze, zabytkach o wydarzeniach ważnych i głośnych i o takich, które skrywa dżungla.

Nigdy nie nudzi, nie smęci, nie przesadza. To się czyta świetnie. A przy tym mnogość fotografii w większości nie znanych.

To naprawdę świetna książka, bardzo osobista, napisana z humorem, ciekawa, wciągająca. Warto ją przeczytać.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna