Recenzje książek

Erica Fischer "Aimee i Jaguar. Historia pewnej miłości Berlin 1943”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 grudnia 2008, 16:46

Czarne

Gdyby to była tylko powieść - trudno byłoby w nią uwierzyć. Ta historia zdarzyła się naprawdę. W czasie i w miejscu, w których nigdy, teoretycznie, zdarzyć się nie mogła. Jest rok 1943, Berlin.

Lilly Wust wierzy w III Rzeszę i w niemiecką rodzinę. Ma piękny dom, czwórkę dzieci, wydaje przyjęcia dla swoich niemieckich przyjaciół i od czasu do czasu zdradza swojego męża, który walczy na froncie z podobnymi do niego "prawdziwymi Niemcami”.

Wszystko do czasu, gdy zakochuje się w pięknej, inteligentnej, niezależnej i nieco tajemniczej Felice Schragenheim. To miłość z wzajemnością. Pełna namiętności i szaleństwa.

Czułości i ciepła. "Aimee” (tak podpisuje się Lilly na listach do Felice) chce, by "Jaguar” (tak Felice podpisuje się na listach do "Aimee”) została z nią na zawsze. Wychowywała z nią dzieci, prowadziła dom. Ale wszystko się komplikuje. Felice przyznaje się, że jest Żydówką. Faszyści depczą jej po piętach. Po roku wspólnego życia z Lilly zostaje aresztowana. Aimee robi wszystko, by ją wyciągnąć z obozu. Ryzykuje życie swoje i swoich dzieci. Być może także życie Felice... Nigdy więcej już jej nie zobaczyła.

Ta niezwykła miłosna opowieść nie kończy się na śmierci Jaguara. Lilly Wust nie może zapomnieć o miłości swojego życia. Ukrywa u siebie inne Żydówki, staje się zaciekłym wrogiem faszyzmu. Po wojnie wychodzi ponownie za mąż. Ale nigdy już nie jest szczęśliwa. Do końca będzie wspominać i tęsknić za "swoim Jaguarem”. Mając poczucie, że najszczęśliwszy moment jej życie trwał zaledwie rok przy boku niezwykłej Żydówki.

Ta książka to nie tylko opowieść o miłości, ale też znakomity dokument pokazujący polityczny i obyczajowy obraz III Rzeszy. Napisany bez emocji, uwiarygodniony językiem żyjących bohaterów, znakomicie udokumentowany. Dzięki temu poznajemy przenikający się świat niemiecko-żydowski, w którym nie ma jednoznacznych czarno-białych ról "katów-Niemców” i "ofiar-Żydów” . Jest natomiast świat emocji, uczuć, kalkulacji, interesów. Prawdziwych ludzi, których w żaden sposób nie identyfikuje ich narodowość.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna