Recenzje książek

Grzegorz Rosiński, Yves Sente, "Thorgal. Statek miecz"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2011, 16:27
Autor: Rafał Panas

Grzegorz Rosiński, Yves Sente, "Thorgal. Statek miecz"
Grzegorz Rosiński, Yves Sente, \"Thorgal. Statek miecz\"

Egmont

To już 33 tom przygód Thorgala, jednego z najbardziej znanych europejskich komiksowych bohaterów. Tym razem Thorgal, wychowane przez wikingów "dziecko gwiazd", poszukując porwanego przez Czerwonych Magów syna, wędruje rzekami Rusi. Jako najemnik na kupieckim statku wdaje się w awanturę z drużyną wikińskiego króla oraz walczy z miejscowymi rabusiami. Przy okazji pomaga pewnej znajomej znanej nam z poprzednich tomów serii.

Lata przygód nie zmieniły Thorgala. Owszem, Rosiński dodaje mu zmarszczek, a włosy przetyka siwizną. Jednak to wciąż ten sam nieustraszony obrońca uciśnionych, którego poznaliśmy w 1977 roku. Aż prosi się o rysę na tym posągowi przykładzie sprawiedliwości i dobra.

Choć zdaje się, że lata świetności seria ma już za sobą - czytając kolejne tomy ma się często wrażenie deja vu - najnowszy "Thorgal" trzyma przyzwoity poziom. To zręcznie skonstruowana opowieść z ciekawymi bohaterami, jak zwykle kompetentnie narysowana przez Rosińskiego.

Dodatkowym smaczkiem dobrze rokującym na przyszłość jest wzmianka o wojownikach z "ciepłych ziem", którzy wierzą w jednego boga zwanego Yavhus. Są gotowi za niego umrzeć, bo jest dobry i miłosierny. Yavhus jest zagrożeniem dla bogów wikingów. Syn Thorgala ma być jednym z obrońców starej wiary.

"Statek miecz" to dobry pomysł na gwiazdkowy prezent dla miłośników komiksów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna