Recenzje książek

Hakan Nesser "Drugie życie pana Roosa"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2012, 14:55

Hakan Nesser "Drugie życie pana Rosa” (Wyd. Czarna Owca)
Hakan Nesser \"Drugie życie pana Rosa” (Wyd. Czarna Owca)

To nie jest klasyczny kryminał, ani powieść sensacyjna. Choć mamy tu zbrodnię i brawurową ucieczkę, to "Drugie życie pana Roosa” jest przede wszystkim znakomitą powieścią psychologiczną. A jednym z jej największych atutów jest perfekcyjnie budowane napięcie i finał, do którego autor prowadzi nas w mistrzowskim stylu.

Główny bohater powieści, Valdemar Roos, mógłby być równie dobrze antybohaterem. Ten 60-letni księgowy jest tak samo bezbarwny i nieatrakcyjny, jak całe jego dotychczasowe życie. Nawet żona Roosa myśli o nim jako o nudziarzu.

Tymczasem ten przewidywalny księgowy porzuca pewnego dnia swoją pracę i w tajemnicy przed wszystkimi zaczyna prowadzić drugie życie. Nie jest ono co prawda szczególnie porywające, ale jednak dość tajemnicze. W kupionym potajemnie przed rodziną domku w lesie, Roos sobie spędza całe dni i myśli o przemijającym życiu.

Wszystko do czasu, gdy w jego kryjówce pojawia się 20-letnia Anna, uciekinierka z ośrodka dla uzależnionych. Losy tych dwóch tak różnych postaci splata tragiczne w skutkach zdarzenie. I dalej już nic nie będzie tak, jak było przedtem. Zbrodnia, tajemnica, kłamstwa, ucieczka – życie Valdemara Roosa nabiera dramatycznego przyspieszenia.

Na ile, tak naprawdę, znamy samych siebie? Do czego jesteśmy zdolni w obliczu zdarzeń ostatecznych? Jakie kryjemy w sobie tajemnice? Takie – zdawać by się mogło – banalne pytania zadaje Hakan Neseser przedstawiając metamorfozę swojego bohatera.

Ale odpowiedzi nie są oczywiste i jednoznaczne. I to także duża wartość tej książki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna