Recenzje książek

Harry Oliver, "Czarne koty i Prima Aprilis”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 kwietnia 2011, 15:06

Harry Oliver, "Czarne koty i Prima Aprilis”, Wydawnictwo Literackie
Harry Oliver, \"Czarne koty i Prima Aprilis”, Wydawnictwo Literackie

Przesądy są wszechobecne i odwieczne. Niektóre są nawet zabawne i choć dziwaczne to przecież w gruncie rzeczy nieszkodliwe. Są jednak i takie, które przestraszają, budzą negatywne emocje, przepełniają złą wiarą.

Mało kto nie poddaje się presji przesądów. Nawet, jeśli nie wierzymy w czarnego kota, to dyskretnie odpukujemy w niemalowane drewno, albo łapiemy za guzik na widok kominiarza. A przecież nie uważamy się za przesądnych!

George Bernard Shaw powiedział "nie warto wierzyć w zabobony, bo to przynosi pecha”. Einstein dodał – "żyjemy w takim dziwnym świecie, w którym łatwiej jest rozbić atom, niż obalić przesąd”. To prawda.

Niektóre z przesadów mają bardzo stary rodowód. Jak twierdzi autor książki, "korzenie niektórych z nich tkwią w starożytności, inne zrodziła wiara chrześcijańska, ale sporo powstało całkiem niedawno”.

Możemy oczywiście śmiać się z tego, ale przecież niektórzy przesądy traktują bardzo poważnie. Powstają towarzystwa i organizacje stawiające sobie za cel albo potwierdzenie słuszności przesadów albo ich zaprzeczenie. W 1948 roku powstała Pierwsza Amerykańska Wystawa Przesądów. Aby na nią wejść, trzeba było przejść pod jedną z trzech drabin, tapeta na ścianach miała nadruk czarnych kotów, a jednym z eksponatów był kalendarz z trzynastoma miesiącami.

Ta książka to rozrywka. Może ona śmiechem uzdrowić wielu spośród tych, którzy wierzą w przesądy, ale może też dodać powodów do obaw nowych osobom, które są podatne. Zabawna książka. Żyjemy w XXI wieku, a przecież wciąż wierzymy w czarnego kota…

Maria Kolesiewicz
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna