Recenzje książek

Hiromi Kawakami, "Pan Nakano i kobiety”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 września 2012, 12:39

Hiromi Kawakami, "Pan Nakano i kobiety” (Wydawnictwo W.A.B)
Hiromi Kawakami, \"Pan Nakano i kobiety” (Wydawnictwo W.A.B)

To książka napisana delikatnie, jak sam temat - miłość, subtelne relacje między ludźmi, porozumienie niemal bez słów.

Pan Nakano, właściciel sklepu ze starociami wiele uwagi poświęca kobietom. Może najmniej szanownej małżonce. Ta właściwie w książce niemal nie istnieje. W jego sklepie pracuje pani Hitomi – ona opowiada tę całą historię. Jest też artystka, plastyczka siostra pana Nakano, jest pani Sakiko kochanka sklepikarza. Piątym bohaterem jest pięknie rysujący Takeo. Zagląda tu niezwykły nauczyciel szkoły, który robi erotyczne zdjęcia, od czasu do czasu ktoś coś kupuje.

Scenerią tej opowieści jest ów zagracony sklepik, w którym jak w mikrokosmosie dzieją się rzeczy i emocje. Na tej niewielkiej scenie idzie gra o uczucia, o wpływy, przede wszystkim o miłość, która daje albo zabiera, uskrzydla, ale też uśmierca, jest namiętna i prędka, jest cicha, spokojna, bezbrzeżna.

Akcja tej książki toczy się powoli i niespiesznie, a nawet największe emocje pokazane są tak subtelnie właśnie, jak jedna kreska na jedwabiu, która przecież znaczy wiele. Wydaje się, że bohaterom zupełnie wystarcza to, co mają, choć Sakiko pisze do szuflady, a Takeo nie zostanie wielkim mistrzem.

Jednak wszyscy tęsknią za miłością, a szczególnie młodzi, których może połączyć prawdziwa miłość, ale dzieli ich lęk przed odrzuceniem i bólem. A przecież ich pięknemu uczuciu kibicuje życzliwie personel sklepu, jednak, uczucie nie lubi pośpiechu. Musi rozwijać się w swoim tempie, nie wolno go popędzać, być niecierpliwym, trzeba je smakować.

Trzeba być powściągliwym. I ta książka taka właśnie jest – powściągliwa, wypełniona symbolami, niuansami, filozofią życia taką, jaka może na początku zaskakuje, może wydaje sie niezrozumiała w naszej kulturze, jednak później przyznajemy jej rację.

Fantastycznie pokazane relacje między bohaterami, młoda miłość na tle staroci, delikatność i pozorny chłód opowieści.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna