Recenzje książek

Ida Fink "Podróż”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 kwietnia 2012, 12:14

Ida Fink, "Podróż”, Wydawnictwo W.A.B.
Ida Fink, \"Podróż”, Wydawnictwo W.A.B.

To są historie niemal filmowe. Życie jest bogatsze od niejednego scenariusza, który wręcz wydaje się nieprawdopodobny. Często wspomnienia osób, które przeszły przez piekło są porażające – zastanawiamy się, jak człowiek to wszystko mógł wytrzymać.

Oto w 1942 roku dwie siostry Żydówki uciekają z getta w małym miasteczku na wschodzie Rzeczypospolitej. Przebrane za chłopki dobrowolnie zgłaszają się do Arbeitsamtu bo mają nadzieję, że tylko to pozwoli im ocalić życie. Chcą zatem dobrowolnie wyjechać w głąb Rzeszy – tam zapewne nikt Żydów szukać nie będzie. Już na początku tej drogi spotyka ich podłość i pazerność, a stawką jest życie.

Wreszcie jednak wraz z grupą robotnic rozpoczynają podróż na zachód. To droga cierniowa – spotykają się z agresją, wrogością, szantażem, ale także z nieoczekiwaną życzliwością zupełnie obcych ludzi, jakich przypadkowo poznają po drodze. Na tej strasznej drodze może im pomóc Niemiec, może je zdradzić koleżanka znajdująca się w takiej samej sytuacji.

Pracują w fabrykach Rzeszy i u rolników, na każdym kroku ryzykują życie, walczą o przetrwanie, trzymają się razem, ale nie zawsze to się udaje.
To książka bardzo osobista, szczera. Nie każdy chce wracać do traumatycznych przeżyć, do strasznych wspomnień. Najczęściej chce się je wyprzeć z pamięci.

Tymczasem autorka książki pisze o grozie śmierci, o upodleniu, o szaleństwie wojny, ale też – o dziwo, czas jakby złagodził widzenie tamtych wydarzeń. Dominuje żal, gorycz wspomnień, nie ma nienawiści. Jej książka jest nie tylko wspomnieniem, jest też uniwersalna w swojej wymowie – świat nie jest absolutnie zły, ani absolutnie dobry tylko trzeba umieć nazwać dobro i zło, odróżnić przyjaciół od wrogów, kochać życie, które jest wartością nadrzędną.

Brakuje mi w niej jednego – informacji o losach ludzi, których siostry spotkały w tej drodze, a gdzieś tam w pewnym momencie daję autorka do zrozumienia, że o niektórych wie. Książka jest świetnie napisana, przejmująca, wzruszająca, a jednocześnie daje nadzieję, że nawet w najbardziej okrutnym świecie można znaleźć okruchy dobra.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna