Recenzje książek

Igor Janke "Napastnik "Opowieść o Viktorze Orbánie”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 listopada 2012, 11:19

Igor Janke, "Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie”, Wydawnictwo Demart
Igor Janke, \"Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie”, Wydawnictwo Demart

To pierwsza na polskim rynku wydawniczym opowieść o jednym z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych przywódców politycznych ostatnich lat.

Zaczął jako młody, wojowniczy liberał, który podczas symbolicznego pogrzebu Imre Nagya w 1989 roku w słynnym przemówieniu wezwał sowieckie wojska do opuszczenia Węgier. Zszokował tym i ówczesnych komunistów, i ówczesną opozycję.

Podobno po czterech latach umierający pierwszy premier demokratycznych Węgier Jozsef Antall wezwał go do siebie na kilkugodzinną rozmowę. Po tym spotkaniu Orban wyszedł odmieniony i zaczął budować konserwatywną partię.

Od niemal dwudziestu lat stoi na czele jednego ugrupowania, z którym przeżywał wzloty i upadki. Krok po kroku skonsolidował całą węgierską prawicę. Miał jasny cel – obalenie komunizmu i zbudowanie silnego, suwerennego, narodowego państwa. Dziś jest hegemonem na węgierskiej scenie politycznej, bywa nazywany "Viktatorem”. Przeprowadza głębokie reformy, które wywołują kontrowersje w całej Europie. Przez jednych uważany za relikt XIX-wiecznej polityki, przez innych za wizjonera.

Jednak największą pasją jego życia jest piłka nożna. Do niedawna był jeszcze zawodnikiem wiejskiej drużyny, w której barwach występował także będąc premierem. Do dziś regularnie trenuje i strzela gole. W wiosce, z której pochodzi, założył niezwykłą, nowoczesną Akademię Futbolu.

Autor książki, znany dziennikarz, ukazuje Orbana jako człowieka z krwi i kości, z jego emocjami i sympatiami, a przez pryzmat jego życia – także historię Węgier ostatnich lat.

W środę (5 grudnia) o godz. 13.15, na Wydziale Politologii Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie odbędzie się spotkanie promujące książkę "Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie”. Obecny będzie jej autor – Igor Janke.

A 6 grudnia z okazji Dnia Św. Mikołaja rozdamy naszym Czytelnikom kilka egzemplarzy książki na naszym profilu na Facebooku.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna