Recenzje książek

Jeremy Scahill "Blackwater. Powstanie Najpotężniejszej Armii Najemnej Świata"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 listopada 2009, 10:15
Autor: Rafał Panas

Wydawnictwo Dolnośląskie

Intrygująca książka młodego amerykańskiego dziennikarza śledczego. Scahill opisuje historię powstania prywatnej firmy, której pracownicy wyposażeni w najlepszy sprzęt wojskowy służyli (za ciężkie miliony dolarów) amerykańskiemu rządowi w Iraku. Książka otwiera oczy czytelnikowi - szczególnie polskiemu - na kulisy wojny w Iraku. Kulisy ociekające krwią.

Książka zaczyna się od akcji Blackwater na placu Nisur w Bagdadzie w 2007 roku. Ochroniarze bez powodu zastrzelili tam 17 Irakijczyków. Żaden z morderców nie stanął przed sądem. Przepisy na mocy których Blackwater pracuje w Iraku praktycznie zapewniają ochroniarzom bezkarność. A masakra na placu Nisur to najtragiczniejszy, ale niestety jeden z licznych przykładów zbrodni popełnionych przez pracowników Blackwater. Jeden z nich po pijaku zastrzelił ochroniarza wiceprezydenta Iraku (pozostał bezkarny).

Scahill nie ukrywa swoich sympatii i nie sili się na fałszywą obiektywność. Jest przeciwnikiem, jak pisze, okupacji Iraku przez Stany Zjednoczone, ostro krytykuje republikanów i poprzedniego prezydenta George'a Busha. Ma amunicję - administracja Busha przyjęła zasadę, że cel uświęca środki, a można go osiągnąć bez względu na ilość zabitych niewinnych ludzi.

Książka ma jeszcze jeden ogromny atut - pokazuje jak robi się politykę, interesy i dziennikarstwo w najpotężniejszym państwie świata. Wypada zauważyć: w Polsce nie jest jeszcze tak najgorzej.

Na początku tego roku ochroniarska firma straciła rządowy kontrakt na ochronę dyplomatów w Iraku (nadal pilnuje ich w Afganistanie). Kilka dni temu okazało się, że szefowie Blackwater planowali przekupić irackich oficjeli żeby wyciszyć wrzawę po masakrze na placu Nisur.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna