Recenzje książek

Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, "Przewodnik po powstańczej Warszawie”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 sierpnia 2012, 16:35

Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, "Przewodnik po powstańczej Warszawie”, Świat Książki
Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, \"Przewodnik po powstańczej Warszawie”, Świat Książki

Przewodnik ukazał się tuż przed rocznica Powstania Warszawskiego i z pewnością wiele osób sięgnęło po niego. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, rekomendujemy tę ważną książkę.

"Nasz przewodnik nie ma ambicji kompendium wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Nie jest też próbą zapisania jego przebiegu. Nie rozstrzygamy sporu historyków o sens Powstania, chociaż na podstawie lektury przewodnika łatwo ocenić koszty, jakie przyszło ponieść warszawiakom i kulturze polskiej za decyzje o jego wybuchu…” tak oto piszą autorzy.

A my, tak jak byśmy rozłożyli na stole plan Warszawy, wyruszamy powstańczym szlakiem przez kolejne dzielnice – Starówkę, Śródmieście, Powiśle, Powązki, Ochotę, wolę etc. Widzimy na fotografiach, jak było wtedy. Patrzymy na to co ocalało i jak wygląda dziś.

Przyglądamy się poranionym skarbom kultury i poranionym ludziom. Widzimy zrównane z ziemią domy, ulice i zabitych powstańców. Czytamy niezwykłe historie – wspomnienia tych, którzy jeszcze dziś są w stanie wspominać.

Ze zdumieniem czytamy to, co przeżył jeden walczących – o tym, jak Niemcy uratowali rannych w szpitalu przed bandyckim napadem własowców, którzy mordowali rannych. Życie Warszawy przez 63 dni Powstania kryło masę tragedii, ale też wiele niespodzianek.

To świetne kompendium, z mnóstwem starych i nowych fotografii, z informacjami podanymi niemal encyklope-dycznie, z opowieściami niezwykłych ludzi. To lektura podana w pigułce o tych, którzy walczyli z bronią w ręku i tych, którzy byli na to za starzy. O żołnierzach i cywilach, o matkach z małymi dziećmi, cierpieniach i chwilach triumfu.

Warto, naprawdę warto tę książkę mieć.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna