Recenzje książek

Kamil Janicki, "Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. Historie prawdziwe”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2013, 13:28

Kamil Janicki, "Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. Historie prawdziwe” (Wydawnictwo ZNAK)
Kamil Janicki, \"Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. Historie prawdziwe” (Wydawnictwo ZNAK)

W II Rzeczpospolitej wiele spraw udawało się "zamieść pod dywan”. Szczególnie tych, które tyczyły życia prywatnego elit.

Cóż – Media działały mniej sprawnie, niż dziś. Jednak skandale damsko-męskie jakie miały miejsce na szczytach władzy, przedostawały się do opinii publicznej wcześniej czy później. Oczywiście to, co wtedy wydawało się gorszące i nie do przyjęcia, dziś nikogo by aż tak nie bulwersowało.

Czym wtedy żył plotkarski świat? Mniej więcej tym, czym chętnie żywi się dzisiaj – historiami jak z marnych romansów. Te jednak wydarzały się naprawdę. Oto głowa państwa odbija żonę swojemu adiutantowi. No, może nie tak dokładnie, bo jak powiadają, pani była już dawno porzuconą przez małżonką, jednak dla plotkarskiej stolicy jest to cudowna pożywka.

Tym bardziej, że prezydentowa nie miała charakteru (i wykształcenia) wielkiej damy, ale jakże często miała wpływ na męża, czyli – jak dziś mówimy – kierowała z tylnego siedzenia. Panowie na tzw. świeczniku żenili się z kobietami pracującymi (nie do pomyślenia), o barwnych osobowościach, rewolucyjnej przeszłości.

Trzeba jednak przyznać, że pierwsze damy tamtej epoki (może podobnie jak dzisiaj?) nie miały łatwego życia. Trafiały do środowiska hermetycznego, jednak pełnego intryg i zawiści. Z wielu osobistych ambicji musiały rezygnować. Te, które nie godziły się na taki układ były postrzegane jako nielojalne o złym charakterze. Taka etykietka przyklejała się na całe życie.

Naturalnie skandali obyczajowych i towarzyskich nie brakowało wśród elit politycznych. Cóż – i wtedy, i teraz ludźmi rządziły namiętności, całkiem przyziemne.

Czytając tę książkę mamy okazję nie tylko uczestniczyć w tym barwnym, niemoralnym życiu towarzyskim i damsko-męskim ówczesnej władzy. Przy okazji odświeżamy swoją wiedzę o wydarzeniach z zakładki "historyczne”, jakie miały miejsce w kraju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna