Recenzje książek

Krystyna Grzybowska: "Estreicherowie. Kronika rodzinna"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 sierpnia 2010, 11:58

Wydawnictwo Literackie

Sagę wielkiego rodu, któremu polska kultura tak wiele zawdzięcza – rodu Estreicherów, opowiada Krystyna Grzybowska, córka Stanisława Estreichera, który kontynuował dzieło swojego ojca – Karola. Pracował nad "Bibliografia polską”. O tym niezwykłym dziele na pewno wie każdy student polonistyki, jest zbiorem polskiego piśmiennictwa od czasów najdawniejszych.

Stanisław Estreicher zgromadził olbrzymi materiał, który omal nie został zaprzepaszczony. On sam aresztowany zginął w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, a dzieło jego życia mogło w każdej chwili być zniszczone przez okupantów.

Krystyna Grzybowska oprowadza nas po mieszkaniu profesora, pisze o rozległej i niebywale utalentowanej, mądrej rodzinie, o rozlicznych znajomych i przyjaciołach wśród których byli artyści, literaci, prawnicy, lekarze.

Przez karty książki przewijają się nazwiska znakomite. Autorka opowiada o zawartości staroświeckiego kantorka w którym znalazł się i bilet wizytowy Adama Mickiewicza, i pudełko pomadek, jakie protoplasta rodu dostał od króla Stanisława Augusta, i wiele pamiątek świadczących o bogactwie intelektualnym rodziny.

Przewijają się też nazwiska bardziej współczesne – Wyspiańskiego, Ordonki, Modrzejewskiej. Krystyna Grzybowska wspomina krakowskie kabarety i tamtejszą Alma Mater.

Opowieść o rodzinie Estreicherów to jednocześnie kawał historii miasta, wybitnych indywidualności, to również piękny przykład więzi rodzinnych, poczucia obowiązku wobec ojczyzny, opowieść o honorze, odwadze i miłości.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna