Recenzje książek

Krzysztof Potaczała, "Bieszczady w PRL-u”, część II

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 maja 2013, 11:08

Krzysztof Potaczała, "Bieszczady w PRL-u”, część druga, Wydawnictwo BOSZ
Krzysztof Potaczała, \"Bieszczady w PRL-u”, część druga, Wydawnictwo BOSZ

Ukazała się książka, którą warto przeczytać przed wakacyjnymi wyprawami w Bieszczady. Nie, nie – to nie jest przewodnik, ani informator turystyczny. To druga, i niecierpliwie oczekiwana przez miłośników tych gór część zbioru reportaży Krzysztofa Potaczały o Bieszczadach w PRL-u. A był to okres, który do dziś rzuca cień na tamten kawałek Polski.

Autor prezentuje historię czasów, w których poczynania bezpieki i MO były brutalne, bezkarne i bezmyślne. Ale pokazuje nie tylko ponure dzieje. Rozmawia z ludźmi, a ci opowiadają historie różne – wspominają lata straszne, ale też wydarzenia śmieszne, anegdotyczne, nieprawdopodobne. Partyjne nakazy i gierkowska gospodarka odcisnęły piętno na niektórych rejonach Bieszczad. Dziś to są pomniki dewastacyjnej przeszłości.

To pasjonujący zbiór gawęd i rzeczywiście czasami można iść śladami tych wydarzeń, o których czytamy – cerkiewek, które ocalały, stanic i upadłych kombinatów, miejsc, w których znajdowała schronienie opozycja, pierwszego wyciągu narciarskiego w Ustrzykach i wielu innych.

To i wspomnienia, i kawał historii, którą warto poznać. Miłośników tamtego zakątka Polski z pewnością ucieszy ta książka. Na pewno warto po nią sięgnąć bo czyta sie ją i jak przygodę, i jak kryminał, a także książkę pełną humoru.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna