Recenzje książek

Laura Claridge "Tamara Łempicka”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2010, 12:42

Dom Wydawniczy "Rebis”

"Nienasycona seksualnie, teatralna, elegancka, bystra i utalentowana, należała do najbardziej egzaltowanych i imponujących postaci stulecia” – pisze o swej bohaterce Laura Claridge.

Kim była Tamara Łempicka? Urodziła się i wychowała w Rosji, ale jej matka była Polką – i swoje polskie pochodzenie Tamara zawsze podkreślała.

Wychowana w przepychu, starannie wykształcona zmuszona została do ucieczki z bolszewickiej Rosji i dopiero w Paryżu naprawdę rozwinęła artystyczne skrzydła. Jej obrazy, przepełnione zmysłowością i odważnym erotyzmem zdecydowanie wyprzedzały czasy, w których przyszło Tamarze żyć. Szokowały, bulwersowały, ale też hipnotyzowały i zachwycały odbiorców.

Sama Łempicka nie była kobietą pospolitą. Słynęła z niepohamowanego apetytu seksualnego (gustowała zarówno w mężczyznach jak i kobietach), zamiłowania do bogactwa i światowego życia.

W jej życiu najważniejsza była ona sama – na drugim palnie była córka (o której urodę była zresztą zazdrosna i którą całe życia usiłowała kontrolować), dwaj mężowie (obaj byli jej potrzebni da zapewnienia materialnego komfortu), kochankowie i kochanki, których porzucała bez skrupułów.

Na swój temat wymyślała niezliczone anegdoty, które miały budować jej niezwykły wizerunek. Wyzwolona, zmysłowa i perwersyjna – taka była on a sama i taka była jej twórczość.

Obrazy Tamary Łempickiej zostały naprawdę docenione dopiero w ostatnich latach. Zdobią ściany najsłynniejszych gwiazd Hollywood, które za oryginalne akty płacą krocie. Historia Tamary Łempickiej znów żyje własnym życiem – i wciąż nie wiadomo, co jest w niej prawdą, a co mistyfikacją.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna