Recenzje książek

Ludwik Hirszfeld, "Historia jednego życia”

  Edytuj ten wpis

Ludwik Hirszfeld, "Historia jednego życia” (Wydawnictwo Literackie)
Ludwik Hirszfeld, \"Historia jednego życia” (Wydawnictwo Literackie)

Wydawnictwo Literackie

Na kartach swojej książki napisał tak: "Chciałem stworzyć z Lublina… polski Oxford. Zaczęliśmy już robić plany budynków, chcieliśmy stworzyć miasto uniwersyteckie, grono zapaleńców Wydziału Lekarskiego brało w tym udział”. Kto był autorem tych słów? Człowiek o którym się mówi, że "otarł się o Nagrodę Nobla” – Ludwik Hirszfeld.

Był wybitnym bakteriologiem, serologiem i immunologiem, a jednocześnie wielkim humanistą. Niewątpliwie był wielkim patriotą. To on stworzył polską szkołę immunologii, założył też Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. Jego dorobek liczy prawie 400 prac naukowych o ogromnym znaczeniu w biologii, medycynie oraz prawie (!).

Był naukowcem, który dokonał przełomowych odkryć medycznych, których o mało nie przypłacił życiem. Był współodkrywcą zjawiska dziedziczenia grup krwi. Nazewnictwo, które wprowadził (A, B, AB, O), przyjęło się na całym świecie. Oznaczył czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego. Wychował wielu wybitnych naukowców.

Jego życiorys jest niezwykły. W przedsłowiu do swojej książki napisał: "…chcę przedstawić historię cierpienia człowieka i losy uczonego, który sądził, że nauka może uczynić człowieka lepszym. Pragnę opowiedzieć, jak błądził i jak w końcu los dał mu wgląd w cierpienie największe – śmierć całych narodów”.

Trzeba tu dodać, że Ludwik Hirszfeld był Żydem, który w ostatniej chwili wydostał się z getta, który w 1943 roku stracił jedyną, ukochaną córkę i cierpienie tej śmierci dręczyło go do końca.

Pisze o swoim życiu, o pracy, o ludziach których spotykał. Jego wspomnienia są fascynującą opowieścią o czasach pięknych, latach wolności i twórczej pracy, ale też o czasie strasznym, kiedy ludzie przeobrazili się w bestie. Pisze wspaniałym językiem, z wielką skromnością, a jednocześnie z goryczą, że tak wielu na co dzień zacnych i inteligentnych ludzi wykopało przepaść między Polakami a Żydami nie patrząc na zalety i zasługi tych ostatnich.

Świetna książka.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna