Recenzje książek

Ludwik Hirszfeld, "Historia jednego życia”


Ludwik Hirszfeld, "Historia jednego życia” (Wydawnictwo Literackie)
Ludwik Hirszfeld, \"Historia jednego życia” (Wydawnictwo Literackie)

Wydawnictwo Literackie

Na kartach swojej książki napisał tak: "Chciałem stworzyć z Lublina… polski Oxford. Zaczęliśmy już robić plany budynków, chcieliśmy stworzyć miasto uniwersyteckie, grono zapaleńców Wydziału Lekarskiego brało w tym udział”. Kto był autorem tych słów? Człowiek o którym się mówi, że "otarł się o Nagrodę Nobla” – Ludwik Hirszfeld.

Był wybitnym bakteriologiem, serologiem i immunologiem, a jednocześnie wielkim humanistą. Niewątpliwie był wielkim patriotą. To on stworzył polską szkołę immunologii, założył też Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. Jego dorobek liczy prawie 400 prac naukowych o ogromnym znaczeniu w biologii, medycynie oraz prawie (!).

Był naukowcem, który dokonał przełomowych odkryć medycznych, których o mało nie przypłacił życiem. Był współodkrywcą zjawiska dziedziczenia grup krwi. Nazewnictwo, które wprowadził (A, B, AB, O), przyjęło się na całym świecie. Oznaczył czynnik Rh i odkrył przyczynę konfliktu serologicznego. Wychował wielu wybitnych naukowców.

Jego życiorys jest niezwykły. W przedsłowiu do swojej książki napisał: "…chcę przedstawić historię cierpienia człowieka i losy uczonego, który sądził, że nauka może uczynić człowieka lepszym. Pragnę opowiedzieć, jak błądził i jak w końcu los dał mu wgląd w cierpienie największe – śmierć całych narodów”.

Trzeba tu dodać, że Ludwik Hirszfeld był Żydem, który w ostatniej chwili wydostał się z getta, który w 1943 roku stracił jedyną, ukochaną córkę i cierpienie tej śmierci dręczyło go do końca.

Pisze o swoim życiu, o pracy, o ludziach których spotykał. Jego wspomnienia są fascynującą opowieścią o czasach pięknych, latach wolności i twórczej pracy, ale też o czasie strasznym, kiedy ludzie przeobrazili się w bestie. Pisze wspaniałym językiem, z wielką skromnością, a jednocześnie z goryczą, że tak wielu na co dzień zacnych i inteligentnych ludzi wykopało przepaść między Polakami a Żydami nie patrząc na zalety i zasługi tych ostatnich.

Świetna książka.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna