Recenzje książek

Marcin Gienieczko, "Kierunek północ”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2013, 11:35

Marcin Gienieczko, "Kierunek północ” (Wydawnictwo Bellona)
Marcin Gienieczko, \"Kierunek północ” (Wydawnictwo Bellona)

Młody człowiek, który już przemierzył kawał świata i nie z wycieczkami turystycznymi, a najchętniej tam, gdzie najtrudniej dotrzeć, albo gdzie mało kto dociera napisał o swoich wyprawach, opatrzył to wszystko fotografiami, ale przecież wiemy, że słowem jednak nie da się opisać przeżyć ekstremalnych.

Marcin Gienieczko z wykształcenia dziennikarz, z przeznaczenia podróżnik i fotograf. Już w swojej biografii ma prace na statkach, na kutrach rybackich, pracował ciężko na Alasce. Wędrował najpierw po Tatrach i Bieszczadach, później zakreślał coraz większe kręgi, jak by Polska była dla niego za ciasna.

Była więc Europa, samotne przejście Pirenejów, potem w druga stronę świata – konna wyprawa do Mongolii, wędrówki po Tybecie i przy temperaturze minus 53st po zamarzniętej Kołymie. W klasztorze Shaolin uczył się kung-fu i zgłębiał filozofię. Przeszedł pieszo Syberię Przybajkalską. To nie wszystko, nie wszystko, ale nie ma sensu wymieniać – trzeba przeczytać.

To tylko niektóre z jego szalonych wypraw. Wydaje się, że należy do tych nielicznych ludzi, którzy od razu odpowiadają na wezwanie świata – tam, gdzie trzeba zmierzyć się z przyrodą, z sobą, z własnymi słabościami, tam gdzie jest piękno, jakiego mogą doświadczyć nieliczni – tam na pewno Gienieczko pojedzie. Wszystko jedno – koleją transsyberyjską, rowerem, konno, na nartach.

Szczególnie urzekła go ta daleka, surowa północ. Napisał: "Każdy mężczyzna powinien w swoim życiu zrobić parę rzeczy, a prawdziwy podróżnik – raz zrealizować wyprawę, która sprawdzi jego, psychikę oraz siłę fizyczną pod każdym względem. Najlepszym miejscem na taki sprawdzian jest według mnie, przestrzeń Północy”

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna