Recenzje książek

Marcin Zaremba "Wielka Trwoga. Polska 1944 - 1947"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2012, 14:54
Autor: Rafał Panas

Marcin Zaremba "Wielka Trwoga. Polska 1944 - 1947", Wydawnictwo Znak
Marcin Zaremba \"Wielka Trwoga. Polska 1944 - 1947\", Wydawnictwo Znak

Wciągająca książka o tym jak żyło się w Polsce w pierwszych latach po wyzwoleniu spod niemieckiej okupacji.

Zaremba kompetentnie i przystępnie pisze czego bali się ludzie, którzy teoretycznie powinni cieszyć się z odzyskania niepodległości. Owszem, cieszyli się. Jednak - jak dowodzi Zaremba - wojna spustoszyła nie tylko kraj, ale i psychikę jego mieszkańców.

Ludzie, którzy przeżyli okupację, zakaziła wojna. Byli bardzie agresywni, obojętni na śmierć i cudze nieszczęście (może z wyjątkiem najbliższej rodziny). Obaj okupanci pokazali, że z człowiekiem można zrobić wszystko: sponiewierać, pohańbić, zabić – tłumaczy Zaremba. Dodajmy do tego łatwy dostęp do broni, pity bez umiaru alkohol, wyniszczenie przez Niemców inteligencji, słabość władzy ludowej, panoszących się Sowietów, trudne warunki życia, głód, kradzieże i powszechne bandyctwo. Z naszej perspektywy życie w Polsce było wtedy skrajnie trudne.

Trzeba też pamiętać, że duża część Polski ogarnięta była walkami między podziemiem niepodległościowym, a ludową władzą wspieraną przez bagnety Armii Czerwonej. Na południowym wschodnie działali partyzanci z Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Zaremba rzetelnie podszedł do tematu. Skorzystał nie tylko z opracowań i wspomnień. Sięgnął również do archiwów m. in. po raporty urzędu bezpieczeństwa czy listy zwykłych ludzi poddane cenzurze.

"Wielka Trwoga" ma jeszcze jedną zaletę. Jej autor spiera się z Tomaszem Grossem autorem głośnych "Złotych Żniw". Gross twierdził w niej, że po wojnie niedobitki Żydów ginęły w pogromach czy były rabowane ze względu na wrodzony antysemityzm Polaków. Zaremba przypomina twierdzi, że każdy mógł być ofiarą - bez względu na narodowość. Takie było wówczas rozprzężenie moralnie w Polsce.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna