Recenzje książek

Maria Nurowska "Wariatka z Komańczy"

Dodano: 17 listopada 2015, 16:01

Maria Nurowska "Wariatka z Komańczy", Prószyński i S-ka
Maria Nurowska "Wariatka z Komańczy", Prószyński i S-ka

W swojej najnowszej książce Maria Nurowska pokazuje nam niezwykle intymny  portret kobiety - silnej, niezależnej, pryncypialnej. To obraz, który znamy z poprzednich książek autorki, ale klimat „Wariatki z Komańczy” jest jeszcze bardziej kobiecy niż zwykle.

To wyjątkowo osobista opowieść o życiu „pod prąd”, bez taryfy ulgowej, ale w zgodzie ze sobą. O życiu, którego najważniejszą siłą napędową jest miłość – nawet wtedy, gdy ma ona destrukcyjne działanie.

Główną bohaterką „Wariatki z Komańczy” jest malarka Marta Kohn. Poznajemy całe jej życie: od dzieciństwa w domu dziecka, skomplikowanych relacji z siostrą, zastępczego macierzyństwa, przez artystyczny sukces, skomplikowane małżeństwo, po samotność  z wyboru w Bieszczadach, a w końcu nowy związek z mężczyzną.

Martę poznajemy w dramatycznych okolicznościach: jest uwięziona w Ługańsku i robi swoisty rozrachunek z dotychczasowym życiem. Trudnym chwilom w więzieniu towarzyszy wiele osobistych refleksji, ale też przemyśleń dotyczących polskiej historii i aktualnej sytuacji politycznej w kraju.

Nurowska nie stroni w swojej książce od mocnych sądów, bezkompromisowych ocen. Jest w tym szczerość, otwartość i jasny przekaz: to moje życie, moje wybory, moje myśli - i mam do nich prawo. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to swoisty rachunek sumienia – rachunek sumienia kobiety, która wiele przeżyła, by móc żyć w zgodzie ze sobą. Ważny, poruszający przekaz. I taka jest ta książka.

Czytaj więcej o: recenzje książek
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 grudnia 2015 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak już tak się rozebrała, to trzeba było się całkiem okazać, a nie tak.... nic nie widac.
Rozwiń
Gość
Gość (17 listopada 2015 o 16:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam Bardzo proszę o pomoc i udostępnianie !!! www.siepomaga.pl/ubostwo
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna