Recenzje książek

"Marilyn Monroe. Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2011, 11:14

"Marilyn Monroe. Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy”, Wydawnictwo Literackie
\"Marilyn Monroe. Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy”, Wydawnictwo Literackie

To wspaniale wydana książka, opatrzona niezwykłymi fotografiami i o kobiecie, która diod zis jest symbolem seksu, a której śmierć wciąż pozostaje zagadką. Książka o Marilyn Monero pokazuje aktorkę nieznaną.

Choć sama o sobie mówiła, że żyje w niej doktor Jakyll i mister Hyde, co może jest charakterystyczne dla ludzi spod znaku Bliźniąt, to przecież nie traktujmy tego dosłownie. Oczywiście była pełna sprzeczności, kompleksów, czasem zagubiona, czasem świadoma swojej urody, seksapilu i uwielbienia tłumów. Ostatecznie jednak miała na pewno chwile szczęśliwe, ale czy życie? I jaka ostatecznie była?

Wiele lat po jej śmierci znalezione zostały jej zapiski, notatki, wiersze, które każą zupełnie inaczej widzieć Marilyn. Nie jak piękną, słodką i infantylną blondynkę, jaką grała w wielu filmach, lecz jak dziewczynę o wielu zainteresowaniach.
Sama kiedyś mówiła, że na uniwersytecie w Los Angeles, gdzie studiowała wieczorowo – w dzień dorabiała grając rólki – zapisała się na studia z historii literatury. Dużo czytała. W jej bibliotece były dzieła takich pisarzy jak Dostojewski, Milton, Whitman, ale też Hemingway czy Beckett.

"…wyłania się postać Marilyn wykształconej, ciekawej, chcącej zrozumieć innych, świat, los, a także samą siebie. Robi notatki, zapisuje swoje odczucia, refleksje, wątpliwości…”. Często są to zapiski dnia, menu planowanych spotkań towarzyskich, krótkie liściki, dedykacje, zdania intymne, które pokazują ja w codzienności.

Aktorka do końca swoich dni snuje plany na przyszłość. Tym bardziej jej śmierć wciąż wydaje się być niezrozumiała.





  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna