Recenzje książek

Marjane Satrapi, Persepolis II

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2008, 15:53

Komiks

Jednego nie można tej książce odmówić - wciąga. "Persepolis II” to pamiętnik młodej Iranki Marjane, kontynuacja popularnego (głównie we Francji) "Persepolis - historia dzieciństwa”.

Historia zaczyna się w Wiedniu, gdzie trafia 15-letnia Marjane mieszka w pensjonacie prowadzonym przez zakonnice. Kończy - 10 lat później, na lotnisku w Teheranie. Bo Marjane po raz kolejny dochodzi do wniosku, że Iran to nie jej miejsce na ziemi.

Jest tu wszystko, czego szukamy w pamiętnikach zbuntowanych nastolatek: próba przypodobania się rówieśnikom, konflikt ze światem dorosłych, alkohol, narkotyki, pierwsze kontakty seksualne. Marjane jest brzydka, nie popularna w szkole, bardzo podatna na wpływy. Ale jest też odważna, inteligentna i nad wyraz spostrzegawcza.

Może nie potrafi rysować (czarno-białe karykatury ciężko nazwać komiksem), ale dystansu do siebie nie można jej odmówić.

Rozczarowana swoją pierwszą wielką ilością trafia na ulicę, a chwilę później wraca do ojczyzny. W Iranie wytrzymuje sześć lat. W tym czasie zdąży narazić się władzy, przeżyć ciężką depresję, wyjść za mąż i się rozwieść. A to wszystko w świecie gdzie za widoczny makijaż, czy czerwone skarpetki można trafić za kratki.

Marjane uważnie obserwuje nową rzeczywistość, stara się dopasować, ale też błyskotliwie krytykuje. O tym jest druga (i moja ulubiona) połowa tej książki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna