Recenzje książek

Marta Dobrowolska-Kierył, „Przedwojenne Kresy. Najpiękniejsze fotografie”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2010, 11:19

Wydawnictwo RM

To album wspaniały, który wywoła wspomnienia różne – miłe lub bolesne, wspomnienia szczęśliwego albo utraconego dzieciństwa czy młodości. Jedni zadumają się nad tym, co utracili, ci młodsi zobaczą, jak było. A dla wszystkich będzie to lekcja naszej historii, która dramatycznie powikłała losy ludzi.

Kresy były częścią kraju wyjątkową. Miały w sobie szczyptę tajemnicy, szeroki oddech wolności, magiczną przestrzeń i niezwykłą urodę. Ludzie, którzy tu mieszkali wrośli mocno w tę ziemię, pokochali ją, dbali o nią, strzegli. Tym bardziej wyrwanie ich stamtąd, pozbawienie tego, co było sensem ich życia, było tragiczne.

Marta Dobrowolska-Kierył przygotowała album niezwykły. Kresy na przedwojennej fotografii pokazują tamtych ludzi, przyrodę, domy i dwory, codzienne zajęcia i wydarzenia. Miasta i miasteczka położone są wśród przepięknej przyrody, wspaniała architektura dowodziła z jakim niezwykłym talentem i rozmachem realizowano założenia urbanistyczne.

Zobaczymy dwory, których już nie ma, wioski zrównane z ziemia podczas wojny, ludzi, po których zostało wspomnienie. Fotografie pokazują wielokulturowość i różnorodność etniczną, religijną tamtych Kresów. Są świadectwem życia bujnego, rozmaitego, także codziennego, mozolnego, pięknego.

To fantastyczny album, który ogląda się z nutką nostalgii. Siłą rzeczy jest to skrót „obrazkowych” informacji o Kresach Wschodnich wielokrotnie traconych, odzyskiwanych, opiewanych przez poetów i pisarzy, a przecież wciąż bliskich bo żyjących w pamięci przekazywanej pokoleniom.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna