Recenzje książek

Michael Houlellebecq "Platforma”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 stycznia 2010, 12:58

WAB

W życiu może nas spotkać wszystko. Zwłaszcza nic – powtarza Michael, 40-letni pracownik Ministerstwa Kultury, smutny urzędnik do cna znudzony swoją pracą i życiem w ogóle.

Michael nie ma ani zawodowych ambicji ani nadziei, że kiedykolwiek spotka go coś interesującego. Ma za to coś, co sprawia, że od książki oderwać się nie można. Niezwykle trafne i demaskujące spojrzenie na otaczający go świat – rozpasanie i degenerację zachodniej Europy, czy naiwność i obłudę reszty świata.

Michel wcale nie chce wyrwać się z marazmu, w którym trwa od (kilku? kilkunastu?) lat. Jest mu dobrze z telewizorem, tandetnymi kryminałami, pornografią, płatnym seksem. Krytykuje, ironizuje, narzeka. Do dnia, gdy na wakacjach w Tajlandii (gdzie z salonów masażu erotycznego w zasadzie nie wychodzi) spotyka Valerie. Dalej, to już piękna historia budzenia się trudnej miłości dwojga dorosłych i doświadczonych ludzi, jej dojrzewania i tragicznego pogrzebu.

Nie zdradzam chyba zbyt wiele, bo kto spodziewa się po autorze "Cząstek elementarnych” szczęśliwego zakończenia? Raczej chyba tego: "Już do końca pozostanę dzieckiem Europy, troski i wstydu. Nie czuję nienawiści do zachodu, co najwyżej wielką pogardę. Stworzyliśmy system, w którym po prostu, nie da się żyć.”
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna