Recenzje książek

Michael Kerrigan, „Historia śmierci"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2010, 16:09

Zwyczaje i rytuały pogrzebowe od starożytności do czasów współczesnych
BELLONA

Ten temat interesował od zawsze – artystów, pisarzy, z wiekiem także zwyczajnych ludzi – tych żyjących w luksusie i nędzarzy. Śmierć – zawsze przyjdzie, o tym wiemy. Czym jest? Czy jakoś wygląda? Czy można ją przechytrzyć? To tylko niektóre pytania, na jakie ludzkość od wszechczasów chciała znać odpowiedź. Śmierć inspirowała poetów, malarzy, filozofów.

Michael Kerrigan, współcześnie żyjący autor wielu prac historycznych, socjologicznych, filozoficznych podjął się trudu napisania o śmierci.

„Śmierć jest zjawiskiem powszechnym lecz w każdej kulturze znaleziono drogę przejścia przez życie na swój własny i odmienny od innych sposób, odkryto różne i niekiedy nadzwyczajne metody postępowania z umierającymi oraz zrozumiano, jaki wpływ zjawisko śmierci wywiera na tych, którzy pozostali na ziemskim padole”.

O tych wszystkich aspektach przeczytamy w tej niezwykłej książce. Kerrigan omawia rytuały związane ze śmiercią w różnych stronach świata. Pisze o takich, które dotyczą monarchów i o innych, jakie uprawia plemię afrykańskie. Prezentuje różnego rodzaju praktyki, ceremonie, przesądy i wierzenia. Pisze o żalu, żałobie, ale też radości, jaka gdzieś panuje po śmierci bliskiego.

Wprowadza nas w różnego rodzaju tajemne rytuały i praktyki bulwersujące w naszej cywilizacji. Książka jest znakomicie udokumentowana, bogato ilustrowana – od reprodukcji dzieł sztuki poświęconych tej tematyce po najdziwniejsze ceremonie, mumie, pomniejszone głowy i wiele innych. To zupełnie niesamowita rzecz, świetnie napisana w oparciu o bogaty materiał faktograficzny.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna