Recenzje książek

Mira Grant, "Przegląd Końca Świata: Feed", część I

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 listopada 2012, 15:10
Autor: Rafał Panas

Niezły debiut młodej pisarki z północnej Kalifornii. Akcja książki toczy się w 2040 roku w Ameryce podzielonej na tereny opanowane przez żywe trupy i obszary gdzie ludzie starają się żyć jako tako normalnie. Towarzyszymy blogerom, którzy relacjonują kampanię wyborczą senatora ubiegającego się o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Młodzi dziennikarze szybko wpadają w wir niebezpiecznej intrygi.

"Przegląd" nie jest klasycznym horrorem o bohaterach próbujących przeżyć w świecie opanowanym przez żywe trupy. Starć z zombi jest tu zdumiewająco mało. Książka jest dreszczowcem politycznym w kostiumie horroru.

Jak mówi dr Paweł Frelik, dobra fantastyka traktuje nie o przyszłości tylko o problemach z którymi zmagamy się teraz. Tak jest też w "Przeglądzie".

W powieści mamy sporą dawkę spostrzeżeń na temat działalności i wiarygodności mediów, machinacji polityków, stylu ludzi żyjących w strachu przed wszechogarniającym niebezpieczeństwem. Grant przekonująco pokazuje rosnącą rolę blogerów po tym jak "zawodowi" dziennikarze stracili zaufanie obywateli po wybuchu epidemii żywych trupów (bagatelizowali problem zamiast grzmieć na alarm). Zombi pełnią w "Przeglądzie" rolę - oczywiście wyolbrzymioną na potrzeby artystyczne - współczesnych nam terrorystów. Politycy robią wszystko żeby ukryć prawdę, bo wtedy łatwiej trzymać ludzi w strachu i sterować nimi. Brzmi znajomo? No właśnie. Grant może nie odkrywa Ameryki, ale solidnie odrobiła lekcję.

Warto na koniec skomplementować autorkę za dopracowaną wizję świata podzielonego na ludzi i żywe trupy. Jest przemyślana i trzyma się kupy, choć nie przeraża jak ta np. z filmu "28 dni później" Boyle'a.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna