Recenzje książek

Norbert Frei, "Kariery w półmroku. Hitlerowskie elity po 1945”

  Edytuj ten wpis
Autor: Kmo

Świat Książki
Świat Książki

Zimna wojna się skończyła, wiele się mówi o przebaczeniu i o tym, że trzeba patrzyć w przyszłość, ale cienie przeszłości wciąż podążają za nami. I w rzeczy samej nie warto żyć pod ich presją, jednak o pewnych sprawach należy wiedzieć. A wyłażą one brudne, czasem straszne i przerażające teraz, tyle lat po wojnie, i chciał nie chciał przypominają o tamtych czasach i tamtych podłych ludziach.

Oto dostajemy znakomicie udokumentowaną książkę profesora uniwersytetu w Jenie, autora licznych publikacji dotyczących historii Niemiec. Wiemy, że przywódcy III Rzeszy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne stanęli przed Trybunałem w Norymberdze. A co się stało z innymi, drobniejszymi karierowiczami, którzy wysługiwali się reżimowi hitlerowskiemu?

Co stało się z lekarzami, prawnikami, dziennikarzami, przedsiębiorcami, którzy byli wiernymi wyznawcami i posłusznymi wykonawcami poleceń? Otóż po wojnie kontynuowali oni z powodzeniem kariery zawodowe w Republice Federalnej i prosperowali świetnie...

Po początkowym zapale przeprowadzenia czystek w powojennej historii Niemiec, życie potoczyło się swoim trybem – nowy ład budowali mężczyźni z przeszłością. Z brudną przeszłością. Autor odpowiada na konkretne pytania – co robili po 1945 roku m.in.: główny radca prawny Gestapo, szef wywiadu na wschodzie, uczestnik programu eutanazji osób chorych psychicznie, specjalista od przejmowania żydowskich przedsiębiorstw.

Jakie skutki dla europejskiej kultury, biznesu i nauki miała powojenna działalność tych ludzi, na czym polegał ich wpływ na kształtowanie nowego demokratycznego ładu? Ludzie uczestniczący niegdyś w zbrodniach hitlerowskich, po roku 1945 odnosili sukces i robili kariery. Znakomita książka, bogato ilustrowana.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna