Recenzje książek

"Oblicza PRL-u”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 grudnia 2011, 13:29

"Oblicza PRL-u”, praca zbiorowa, Wydawnictwo G+J
\"Oblicza PRL-u”, praca zbiorowa, Wydawnictwo G+J

Dziś w latach, kiedy od towaru uginają się półki, wielu z nas sięgnie po te książkę z pewnym rozbawieniem. Może to dobrze, że wspomnienia tamtych lat nie pozostawiły traumy. Jednak musimy pamiętać, że były to czasy grozy, absurdu, zamordyzmu i głupoty. Należy pamiętać, że obok wydarzeń komicznych były też tragiczne.

Wydawcy piszą: "w PRL-u brakowało wszystkiego. Można nawet powiedzieć, że Polska Ludowa była krajem permanentnego niedoboru. Przede wszystkim brakowało prawdy. Bo to, że zamiast czekolady były wyroby czekoladopodobne, można było jakoś wytrzymać.

Ale, że zamiast normalności występowały obiektywne trudności, zamiast strajków – przejściowe przerwy w pracy, a na dyktaturę mówiło się socjalistyczna demokracja – denerwowało już wszystkich. Oto wstrząsające i tylko czasami zabawne kulisy najweselszego baraku demoludów”.

Właśnie, brak kiełbasy w sklepie mięsnym dało się jakoś wytrzymać – także dzięki pokątnym handlarzom. Jednak były przecież wydarzenia tragiczne – poniekąd też związane z kiełbasą. Za udział w tzw. aferze mięsnej orzeczono i wykonano karę śmierci!

Przeczytamy w tej niewielkiej pracy zbiorowej o ponurych wydarzeniach naszej niedawnej historii, o ludziach gnębionych i o tych, którzy z premedytacją prześladowali. Poznamy bohaterów wielu wydarzeń nieznanych, zapomnianych, a przecież ważnych. Poznamy czasem wstrząsające, czasem zabawne kulisy życia w PRL. Warto przeczytać i powspominać.
Kmo.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna