Recenzje książek

Od Jerozolimy do Santiago de Compostela

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2011, 13:27

Od Jerozolimy do Santiago de Compostela. Podróże do najsłynniejszych sanktuariów chrześcijaństwa”, t
Od Jerozolimy do Santiago de Compostela. Podróże do najsłynniejszych sanktuariów chrześcijaństwa”, t

Podróże do najsłynniejszych sanktuariów chrześcijaństwa”, tekst Pietro Tarallo.

Przed jasnogórskim sanktuarium, barwna mozaika utworzona przez młodych ludzi leżących na ziemi. W ten sposób chcą okazać uwielbienie i cześć dla Czarnej Madonny, do której pielgrzymowali do Częstochowy. Na fotografii obok nieprzebrany tłum pielgrzymów, na innej morze zniczy wokół pomnika Jana Pawła II usytuowanego w Bastionie św. Trójcy.

To tylko trzy z kilkuset zdjęć zamieszczonych w pięknym albumie o najsłynniejszych sanktuariach chrześcijaństwa. Wśród kilkudziesięciu najważniejszych miejsc, do których pielgrzymują wierni, znalazła się też Częstochowa.

"Odwiedzenie ich sprawia, że zanurzamy się w atmosferze łaski i czujemy jak świat duchowy styka się z materialnym ułatwiając kontakt z Bogiem. Pielgrzymowanie uważane jest za akt pokuty, który może oczyścić z grzechów i zwiększyć zasługi człowieka w oczach Boga”.

To nie zmieniło się od stuleci. Już w IV wieku matka cesarza Konstantyna wybrała się w podróż do Ziemi Świętej. Miejsca kultu na całym świecie obrastały we wspaniałe świątynie i klasztory i stały się celem dla tych wszystkich, którzy chcieli Matkę Bożą albo świętych prosić o wstawiennictwo do Boga, dziękować za coś, przeżyć duchowość.

Ten fantastyczny album prowadzi nas przez miejsca kultu rozsiane na całym świecie. Jednak, gdziekolwiek byśmy się nie znaleźli – w Niemczech, Izraelu, Etiopii czy Boliwii, wszędzie spotkamy ludzi prawdziwie rozmodlonych, uduchowionych, przepełnionych zrozumieniem i miłością do siebie nawzajem, wspierających się na trudnych etapach pielgrzymki. Zobaczymy na ich twarzach chorobę, cierpienie, nadzieję, zamyślenie, wzruszenie.

Piękne zdjęcia mówią dużo. Podpisy pod nimi są krótkim uzupełnieniem – o kraju, o miejscu, o tym czyj kult czci się w danym sanktuarium. O wszystkim co najważniejsze mówią fotografie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna