Recenzje książek

Orhan Pamuk, "Cevdet Bej i synowie"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lutego 2011, 15:34

Orhan Pamuk, "Cevdet Bej i synowie"
Orhan Pamuk, \"Cevdet Bej i synowie\"

Wydawnictwo Literackie

To nie jest najnowsza powieść Orhana Pamuka – przeciwnie, to jego pierwsza książka, debiut pisarski. Ale przecież wciąż aktualny, jak przystało na dobrą, a może nawet świetną literaturę. I nadal tę książkę czyta się uparcie, może czasem mozolnie, a przecież konsekwentnie, odkładając co jakiś czas i wracając do niej by kontynuować dzieje pewnej kupieckiej rodziny ze Stambułu, by koniecznie wiedzieć, co dalej.

Tytułowy bohater jest jednym z nielicznych kupców w mieście, bo muzułmaninowi początku XX wieku nie przystało parać się handlem. Jednak Cevdet Bej szedł pod prąd i nie dlatego, żeby to pokochał – to przyszło później, lecz że taka scheda przypadła mu po ojcu.

Turcja tamtych lat wydaje się już wtedy inna, niż w wyobrażeniach Europejczyka. To już wówczas kraj, w którym nie istniały pewne schematy i tabu wyimaginowane przez kulturę Zachodu.

Czy można powiedzieć, że Cevdet Bej był postępowy? I tak i nie w każdym razie nie w pojęciu człowieka Zachodu. Żeni się według starego porządku, ale z córką zubożałego paszy. A ta, wbrew naszemu mniemaniu ma w domu wiele do powiedzenia. Rozwija przedsiębiorstwo, kształci synów, gdzieś w tle dowiadujemy się, że była I wojna światowa.

Później Cevdetowi rodzą się dzieci, w Turcji następują przemiany. Rodzinne przedsiębiorstwo obejmuje starszy syn, ale młodzież tamtych czasów szuka swojego miejsca gorączkowo, chaotycznie, zagubiona i zawieszona między oświeconą Europa, a poczuciem tureckiej tożsamości.

O echach drugiej wojny Orhan Pamuk ledwie wspomina. Oto bowiem na scenę wkracza kolejne pokolenie z jego problemami, marzeniami, buntem. Tak oto mija 70 lat, od kiedy Cevdet Bej rozwinął interes, siedem dziesiątków przemian zachodzących w państwie na przykładzie zmian pokoleniowych jednej rodziny i ich przyjaciół.

Świetnie napisana książka z wielkim wyczuciem sygnalizująca tylko to, co ważne. Znakomita panorama zwyczajów rodzinnych, dramatów, zdrad i ambicji, marzeń spełnionych i zawiedzionych nadziei.


Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna