Recenzje książek

Oriana Fallaci, "Wywiad z historią”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2012, 14:29

Świat Książki

Ten zbiór ukazuje się w Polsce po raz pierwszy, choć niektóre wywiady Oriany Fallaci wielu czytelnikom były znane wcześniej. O jej metodach pracy dziennikarskiej mówi się różnie. Jedni cenili ja za nieustępliwość, własne zdanie, bezkompromisowość inni zaś uważali, że Oriana pisze to i tak, jak pasuje jej widzeniu świata i ludzi.

Nie mniej jednak była kobietą, która przekraczała granice i nie liczyła się z zakazami, nakazami, a nawet z uczuciami religijnymi. Tak właśnie było wtedy, kiedy umówiła się na wywiad z Jasirem Arafatem. Jej pytania kierowane do niektórych – np. do Hajle Sellasje były nie tylko prowokujące, mogły nawet zostać uznane za obraźliwe.

Znany polski dziennikarz Jacek Żakowski napisał o niej: "…romantyczna młoda reporterka budziła moją sympatię. Dojrzała geniuszka wywiadu politycznego – zachwyt. Islamofobiczna eseistka pod koniec życia – konsternację. W tej książce jest to, co najlepsze w Fallaci. Najgłośniejsze, niezapomniane wywiady polityczne. Niedoścignione w odkrywaniu kuchni wielkiej polityki i psychiki wielkich polityków”. Jednak była kontrowersyjna.

Oriana już nie żyje od kilku lat, ale też nie żyje wielu z jej rozmówców. Jednak to, co pozostawiła, jest dokumentem epoki, jest skalą i miarą tamtego czasu, wnikliwym portretem ludzi, którzy o naszym świecie w jakimś sensie stanowili.

Dziś może przeczytamy to z dystansu, a jednak – szczególnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jej wywiady były odkryciem, a jej śmiałość i bezkompromisowość w rozmowach z ludźmi władzy, budziła niekłamany podziw.

Warto sięgnąć po tę książkę, bo nawet i dziś odkrywa przed nami wiele o tamtych ludziach i czasach. Znajdziemy w niej 28 wywiadów.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna