Recenzje książek

Oriana Fallaci, "Wywiad z władzą”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 stycznia 2013, 13:22

Oriana Fallaci, "Wywiad z władzą” (Świat Książki)
Oriana Fallaci, \"Wywiad z władzą” (Świat Książki)

Niedawno czytaliśmy książkę "Kapelusz cały w czereśniach” – niezwykłą historię rodziny Oriany Fallaci, napisana z niesamowitą pasją, skrupulatnością i wyobraźnią. Dziś kolejny tytuł tej autorki – "Wywiad z władzą”.

To dzięki pracy dziennikarskiej Oriana zyskała sławę. Nie wszystkim podobał jej się sposób przedstawiania ludzi i wydarzeń, ale była bezkompromisowa, jak byśmy dziś powiedzieli – przebojowa, nie kłaniała się żadnej władzy. Miała swoje zdanie i artykułowała je, choć oczywiście tak rozmówcy jak czytelnicy nie zawsze się z nią zgadzali. Relacjonowała zbrojne konflikty z różnych części świata, rozmawiała z przywódcami którzy osiągnęli szczyty i z takimi, którzy właśnie za chwilę sięgnęli dna.

Książka, jaką warto mieć, a na pewno przeczytać składa się z dwóch części – pierwsza to "Wywiad z władzą”, w drugiej wywiady m.in. z Robertem Kennedym, Dalajlamą, Lechem Wałęsą czy Mieczysławem Rakowskim.

"Gwiazdor filmowy potrzebuje dużo więcej czasu, by zdobyć sławę, a kiedy ją osiągnie, wyrządza zło tylko sobie. Dyktatorowi wystarczy kilka miesięcy, a kiedy zdobędzie sławę, cierpią wszyscy” – zauważa Fallaci odnosząc się do dyktatur, jakie lęgły się na jej oczach, w jej czasach. Odnosi się to m.in. do Kadafiego i Chomeiniego z którymi przeprowadzała wywiad.

Te rozmowy zawarte są w pierwszej części książki łącznie z całą atmosferą jaka im towarzyszyła, z opisem obyczaju, arogancji, nędzy i przepychu, a także – z niebezpieczeństwem, na jakie narażała się dziennikarka. Drugą część otwiera wywiad z Kennedym.

To wciąż fascynujące rozmowy nawet, jeśli prowadzone były wiele lat temu. Nadal można dowiedzieć się o zakulisach wielu wydarzeń, o politycznych związkach i koteriach, można przypomnieć wydarzenia, które były ważne dla świata i dla Polski na przykład widziane przez Rakowskiego i Wałęsę. Poprzez swoje rozmowy Oriana Fallaci funduje nam kawał historii świata.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna